Irlandia: Bezrobocie wciąż będzie wysokie

[2011-02-08 18:21:48]

Wychodzenie przez Irlandię z kryzysu gospodarczego w 2011 roku będzie wiązało się z utrzymującym się wysokim bezrobociem (obecnie - ponad 13 proc.) i słabym popytem wewnętrznym - takie wnioski sformułowane zostały w raporcie firmy finansowej NCB. Potrzebna będzie także dalsza pomoc ze strony Unii Europejskiej, tak aby kraj mógł wejść do europejskiego mechanizmu ciągłej stabilności.

Jak podaje guardian.co.uk, według raportu wciąż spadać mogą, o kolejne 10 procent, ceny nieruchomości. Największy wpływ na ten rynek wciąż będzie miała Narodowa Agencja Zarządzania Aktywami (National Assets Management Agency), organizacja zajmująca się toksycznymi aktywami.

Jeśli chodzi o wydatki konsumenckie, to autorzy raportu przewidują, że ludzie w wieku 20-45 będą w najmniejszym stopniu skłonni wydawać więcej pieniędzy. Coraz więcej ludzi w tym wieku opuszcza kraj; w tym segmencie jest też stosunkowo najwięcej tych, którzy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe tuż przed krachem na rynku nieruchomości i kryzysem.

Dług Irlandii ma do 2013 roku wzrosnąć do 113 procent PKB. Aby załatać dziurę w finansach publicznych sprzedawane będą porty, lasy i państwowe przedsiębiorstwa energetyczne.

Optymistyczne dla gospodarki jest natomiast to, że ma rosnąć eksport, który w 2010 roku wzrósł o 10 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Także zagraniczne inwestycje mogą wzrosnąć, podobnie jak miało to miejsc w ubiegłym roku, pomimo spadku bezpośrednich inwestycji zagranicznych w skali globalnej o 8 procent. Ma to związek z wyjątkowo niskim na tle innych krajów europejskich podatkiem od zysków przedsiębiorstw. W Irlandii wynosi on 12,5 procent (dla porównania w Polsce, gdzie też jest bardzo niski - 19 proc.) i pomimo nacisków ze strony rządów innych państw Unii Europejskiej najprawdopodobniej zostanie utrzymany na tym poziomie.

Gospodarka pozostaje w centrum uwagi w kampanii przed zaplanowanymi na 25 lutego przedterminowymi wyborami parlamentarnymi. Prognozy sprawiają, że politycy wszystkich partii stoją przed trudnym zadaniem, jednak prawdziwe wyzwanie czeka przyszły rząd.

Jarosław Klebaniuk


Rys. Herb Irlandii.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku