Egipt: Zamach na kościół koptyjski dziełem rządu?

[2011-02-08 21:12:21]

Arabska telewizja al-Arabija podała 8 lutego, że egipski prokurator generalny Abd al-Madżid Mahmud rozpoczął wczoraj, 7 lutego, na wniosek prawnika Ramziego Mamduha, śledztwo w sprawie udziału w grudniowym krwawym zamachu na koptyjski kościół w Aleksandrii (zginęły w nim 24 osoby) byłego ministra spraw wewnętrznych kraju. Habib el-Adli kierował przez lata systemem represji podtrzymującym reżim prezydenta Hosniego Mubaraka.

Według informacji uzyskanych przez al-Arabiję, których źródła tkwić mają w brytyjskim personelu dyplomatycznym, Habib el-Adli stworzył i przez sześć lat kierował tajną strukturą, która miała za zadanie organizować akty sabotażu i ataki m.in. na egipskich chrześcijan, zwłaszcza w okresach politycznego zagrożenia dla reżimu. Celem prowokacji miało być zrzucanie winy na islamistów umożliwiające pod tym pretekstem wzmożenie represji ze strony policji i służb specjalnych, a także zyskiwanie punktów jako lokalnego gwaranta stabilności w oczach Zachodu.

22 podległych el-Adliemu oficerów werbowało przez lata byłych członków organizacji islamistycznych, sfrustrowanych islamskich radykałów, ale także handlarzy narkotyków i firmy ochroniarskie. To w ramach tej struktury miał nastąpić werbunek radykalnej grupy Dżundullah, która następnie przeprowadziła zamach - za pośrednictwem zwolnionego po 11 latach z więzienia Ahmeda Mohameda Chaleda. Intencją czynu miało jakoby być "zdyscyplinowanie Koptów". Akcją miał kierować podległy Ministerstwu Spraw Wewnętrznych oficer, major Fathi Abdelwahid, który kilka dni później wraz ze swoimi ludźmi brutalnie aresztował Chaleda i przywódcę Dżundullah w mieszkaniu w Aleksandrii, w którym zaaranżował ich spotkanie. Do budynku ministerstwa obydwu zawiózł ambulans. Przebywali w areszcie do 28 stycznia, kiedy to udało im się uciec, podobnie jak tysiącom innych więźniów w całym kraju. Mężczyźni uciekli do ambasady Wielkiej Brytanii, gdzie opowiedzieli o tym brytyjskiemu dyplomacie.

Alain Gresh w komentarzu na witrynie internetowej francuskiego miesięcznika "Le Monde diplomatique" zauważył, że od wybuchu egipskiego powstania, gdy policja de facto zniknęła z ulic wielkich egipskich miast, nie miał miejsca ani jeden atak na chrześcijańskie miejsca kultu.

Jarosław Pietrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku