Indie: Binayak Sen pozostanie w więzieniu
[2011-02-10 15:18:22]
![]() Wyrok jest krytykowany przez indyjskich obrońców praw człowieka, a o zwolnienie skazanego lekarza apelowało w ostatnich dniach 40 laureatów nagród Nobla z całego świata. Adwokaci indyjskiego lekarza zapowiadają odwołanie się do sądu wyższej instancji zarówno w sprawie niesprawiedliwego ich zdaniem wyroku, jak orzeczenia sędziów stanowych z 10 lutego. Organizacje występujące w obronie skazanego doktora twierdzą, iż wyrok jest efektem ujawniania przez Sena nadużyć, których dopuszczają się siły bezpieczeństwa na obszarach objętych maoistowską rebelią. Na terenach tych uwięziony leczył przez kilkadziesiąt lat ludność plemienną, a jednocześnie informował o łamaniu praw człowieka przez służby zwalczające rebeliantów. Komentując drakońską karę wymierzonej lekarzowi Arundhati Roy (na zdjęciu), wybitna indyjska pisarka i działaczka na rzecz praw człowieka powiedziała: To nie był wyrok. To była deklaracja przekonań, przesłanie i ostrzeżenie skierowane do innych. Obrońcy praw człowieka w Indiach od dawna twierdzą, że służby bezpieczeństwa chcą uciszyć głos ugrupowań, które krytykują użycie siły wobec rebeliantów występujących w obronie uciskanych grup społecznych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?