Francja: Protesty nauczycieli przeciwko redukcji etatów
[2011-02-12 21:22:44]
Jednym ze skutków jest spadek jakości francuskiej edukacji szkolnej. Rząd dąży do tego, by więcej nauczycieli pracowało na umowę-zlecenie, co oznacza, że co kilka miesięcy dziecko będzie miało nowego nauczyciela. Nikt nie będzie śledził jego postępów (...) Potem prezydent obwinia nas o niezdane egzaminy, ale to jego polityka redukcji etatów stanowi główny problem - powiedział Press TV Alain Barbier, jeden z członków Krajowego Biura Związków Zawodowych Edukacji Wyższej. Wiele ludzi we Francji jest niezadowolonych z polityki prowadzonej przez centroprawicowy rząd Nicolasa Sarkozy’ego. Jeden z byłych nagradzanych dyrektorów szkół Michel Ascher zwrócił nawet swoje nagrody. Podobno niektóre francuskie rodziny planują wniesienie spraw do sądu przeciwko francuskiemu Ministerstwu Edukacji, jeśli rząd nie wysłucha ich głosów i nie zrobi czegoś w odpowiedzi na dużą liczbę brakujących nauczycieli. W jednej z najmniejszych prowincji nieopodal Paryża około 20 tys. godzin lekcyjnych został odwołanych, ponieważ nieobecni nauczyciele nie zostali zastąpieni. Szkoły potrzebują więcej personelu, a czasami nauczyciele muszą pozostać na lekcjach, które nie zostały przeznaczone dla nich. Związki zawodowe nauczycieli ostrzegły, że strajki będą kontynuowane w nadchodzących tygodniach, aż argumenty przeciwko zwolnieniom zostaną wysłuchane i rząd spełni żądania protestujących. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?