Bahrajn: Dwie ofiary demonstracji

[2011-02-15 17:56:13]

15 lutego tysiące szyitów w Bahrajnie starły się z policją na przedmieściach i w centrum stolicy kraju. Jedna osoba zginęła, a co najmniej 25 zostało rannych. Do starć doszło w czasie pogrzebu 22-latka, zabitego podczas protestów dzień wcześniej. Podczas przemarszu trumny z ciałem zabitego demonstranta z przedmieść Manamy do centrum miasta. Policja użyła gazów łzawiących. W wystąpieniu telewizyjnym król Hamad ibn Isa Al-Chalifa (na zdjęciu) zaapelował o spokój i zapowiedział reformy. Obiecał też śledztwo w sprawie obu zabitych. Na czele komisji, mającej wyjaśnić oba incydenty stanął wicepremier Bahrajnu.

W Bahrajnie większość stanowią szyici, ale rodzina królewska oraz przeważająca część przedstawicieli władz wywodzi się z sunnitów. Kilka dni temu, by uprzedzić zapowiadaną przez szyitów manifestację, król zdecydował o przyznaniu około 2,5 tysiąca dolarów na każdą rodzinę z okazji narodowego święta. Zapowiedział też dofinansowanie świadczeń socjalnych. Mimo to wzorem mieszkańców Egiptu i Tunezji, szyici mieszkający na przedmieściach Manamy, wyszli 14 lutego na ulice, by domagać się zmian z prawie. Podczas manifestacji podkreślali, że nie chcą obalać monarchii, ale po zabójstwie 22-latka, pojawiły się już hasła zmiany władzy. Z kolei największa szyicka partia zapowiedziała bojkot parlamentu.

Bahrajn dzięki obfitym złożom ropy naftowej jest jednym z bogatszych państw na Bliskim Wschodzie. W 2001 roku w referendum mieszkańcy kraju zdecydowali o przekształceniu kraju z emiratu na monarchię konstytucyjną. Rok później wybrali pierwszy od prawie 30 lat parlament.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku