Studenckie protesty przeciwko reformie

[2011-02-18 16:59:08]

17 lutego o 17.00 w siedmiu ośrodkach akademickich: Kielcach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu odbyły się - zorganizowane przez Demokratyczne Zrzeszenie Studenckie - protesty przeciwko reformie szkolnictwa wyższego, którą 4 lutego przegłosował Sejm. Zmiany mają dotyczyć m.in. likwidacji stypendium naukowego oraz wprowadzeniu częściowej odpłatności za drugi kierunek studiów.

Kielecki protest przyciągnął na Plac Artystów kilkanaście osób. Frekwencja nie dopisała. Może to wynik mroźnej pogody. Liczymy jednak, że nasz głos zostanie wysłuchany - tłumaczył Wojciech Płeszka z Demokratycznego Zrzeszenia Studenckiego.

Nieco więcej, bo ok. 40 osób, wzięło udział w krakowskiej pikiecie. Studenci zebrali się pod pomnikiem Mickiewicza na rynku. Mieli ze sobą transparenty z hasłami: "Chcemy studiować, nie głodować", "Raz, dwa, trzy, cztery, precz z Kudrycką do cholery", "Rząd do POprawki" i "Edukacja prawem, nie towarem".



Około 20 osób zgromadził protest w Łodzi. Tutaj studenci zebrali się przy bramie prowadzącej do siedziby PO przy ul. Piotrkowskiej. Niską frekwencję tłumaczył Jakub Klimczak: Byłoby więcej, gdyby nie studenckie ferie, ale z protestami nie można czekać.

Kilkanaście osób zebrało się w Olsztynie. Grupa ta, z transparentami "Nie płatnym studiom" i "Edukacja prawem nie towarem" przeszła z centrum konferencyjnego w Kortowie pod rektorat. Wśród protestujących znajdowały się osoby studiujące dwa kierunki, które twierdziły, że odpłatność to ograniczenie ich praw.

W Poznaniu na Placu Wolności zebrało się ok. 30 osób. Tutejszy protest wsparła, związana ze skłotem Rozbrat, Federacja Anarchistyczna. Jej przedstawiciel odczytał oświadczenie anarchistów w sprawie reformy. Protestujący mieli ze sobą transparent "Edukacja to nie towar". Skandowali hasła: "Raz, dwa, trzy, cztery, precz z reformą do cholery" oraz "Edukacja prawem, nie towarem". Niską frekwencję organizatorzy tłumaczyli m.in. trwającą sesją, fatalną pogodą oraz meczem Lecha Poznań.



Najwięcej, bo ok. 70 osób, zgromadził protest w Warszawie, gdzie studenci demonstrowali przed domem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Manifestacja przed Belwederem odbyła się pod hasłem "Kto nie skacze, ten z Kudrycką". W demonstracji brały udział także osoby starsze, solidaryzujące się ze studenckimi postulatami.

Około 20 osób zebrało się we Wrocławiu. Tutejszy protest ograniczył się jedynie do odczytania oświadczenia DZS-u przez inicjatora akcji Krzysztofa Mroczko.



W większości miast zapowiedziano kolejne akcje protestacyjne.

Na portalu społecznościowym Facebook akcję poparło kilka tysięcy osób.

Piotr Kuligowski


Fot. Zdjęcia z poznańskiej pikiety.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 czerwca:

1878 - W Maziarni k. Chełma urodził się Stanisław Brzozowski, polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej.

1883 - W Krakowie urodził się Bolesław Drobner, polityk PPS, w czasie wojny więziony przez władze radzieckie, po wojnie pierwszy polski prezydent Wrocławia, poseł.

1892 - Urodził się Edward H. Carr, brytyjski historyk, dziennikarz i teoretyk stosunków międzynarodowych. marksista.

1896 - W Argentynie powstała Partia Socjalistyczna (Partido Socialista).

1900 - Urodził się Leon Kruczkowski, pisarz i publicysta. W okresie międzywojennym działacz lewicowy. Autor "Dlaczego jestem socjalistą?". Po wojnie - w PZPR.

1919 - Została powołana Międzynarodowa Organizacja Pracy.

1924 - Powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe.

1929 - W Poznaniu urodził się Alfred Miodowicz, hutnik, działacz związkowy, polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji.

1936 - Śmiercią samobójczą zmarł Aleksander Berkman, amerykański działacz anarchistyczny.

1937 - Na łamach „Robotnika” ukazała się deklaracja Legionu Młodych-Frakcji o zaprzestaniu działalności i przystąpieniu do PPS.

1937 - W Wiedniu zmarł Max Adler, wybitny działacz ruchu robotniczego, czołowy przedstawiciel austromarksizmu.

1942 - Wincenty Markowski został przedstawicielem Polskich Socjalistów w Politycznym Komitecie Porozumiewawczym.

1948 - Wykluczenie Jugosławii z Kominformu.

1950 - Sejm PRL przyjął ustawę o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli.

1960 - Władze Kuby dokonały konfiskaty i nacjonalizacji amerykańskich rafinerii ropy naftowej zlokalizowanych na jej terytorium.

1967 - Izrael zaanektował należacą do Jordanii i zamieszkaną przez Palestyńczyków wschodnią część Jerozolimy. Okupuje ją do dziś.

1974 - W kopalni „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach doszło do wybuchu metanu – zginęło 34 górników.

2009 - W wyniku wojskowego zamachu stanu w Hondurasie od władzy odsunięto lewicowego prezydenta Manuela Zelayę.

2013 - Na placu Taksim w Stambule rozpoczął się antyrządowy protest, który ogarnął w następnych dniach inne miasta i regiony Turcji.

2020 - Zmarł Mimi Soltysik, amerykański polityk i muzyk, współprzewodniczący Socjalistycznej Partii USA

2020 - Zmarła Shen Jilan, chińska polityczka, delegatka do Ogólnochińskiego Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (1954–2020)


?
Lewica.pl na Facebooku