USA zawetowały rezolucję ONZ ws. zaprzestania budowy izraelskich osiedli

[2011-02-19 10:16:10]

18 lutego po południu Stany Zjednoczone zawetowały projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającej osiedla izraelskie na Zachodnim Brzegu i we wschodniej Jerozolimie oraz wzywającą do natychmiastowego wstrzymania budowy kolejnych. Dokument głosił, że budowa osiedli jest nielegalna i wzywał do jej natychmiastowego zaprzestania. Stany Zjednoczone były jedynym spośród 15 członków Rady przeciwnym tej rezolucji. Było to też pierwsze weto wobec rezolucji ONZ zastosowane przez administrację prezydenta Baracka Obamy. W ostatnich 11 latach Amerykanie już dziesięć razy głosowali przeciw rezolucjom, które traktowali jako krytyczne wobec Izraela.

Riyad al-Maliki, minister spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej powiedział 18 lutego, jeszcze przed głosowaniem, że weto Stanów Zjednoczonych dowodziłoby, iż popierają nielegalne postępowanie Izraela wbrew opinii 130 państw członkowskich Narodów Zjednoczonych.

Administracja Obamy oficjalnie wyrażała niezadowolenie z budowy osiedli i dawała temu wyraz w rozmowach z rządem izraelskim. Jest to bowiem jedna z podstawowych przeszkód w dążeniu do osiągnięcia porozumienia pokojowego z Autonomią Palestyńską. Stała przedstawicielka USA w ONZ Susan Rice usiłowała przed głosowaniem bezskutecznie skłonić dyplomatów Autonomii Palestyńskiej i krajów arabskich do kompromisowego sformułowania tekstu rezolucji. Przekonywała, że sprzeciw USA wobec rezolucji Rady nie powinien być mylony z poparciem dla budowy osiedli. Wręcz przeciwnie, odrzucamy w najostrzejszych słowach zasadność kontynuowania przez Izrael działalności osiedleńczej. Ale jedyny sposób osiągnięcia tego wspólnego celu wiedzie poprzez bezpośrednie negocjacje między stronami, z aktywnym i stałym wsparciem Stanów Zjednoczonych i społeczności międzynarodowej - wyjaśniała. Kraje arabskie oraz Autonomia Palestyńska jednak nie wyraziły zgody na wycofanie rezolucji wzywającej do wstrzymania osadnictwa i zastąpienia jej jakąś inną.

Rokowania pokojowe między Izraelem i Palestyną załamały się we wrześniu 2010 roku, kiedy premier tego pierwszego państwa Benjamin Netanjahu odmówił przedłużenia trwającego od 10 miesięcy częściowego zamrożenia budowy osiedli na Zachodnim Brzegu. Zdaniem byłego doradcy brytyjskiego premiera Tony’ego Blaira i wysłannika na Bliski Wschód Roberta Danina, po zawetowaniu przez USA rezolucji ONZ 18 lutego wznowienie negocjacji izraelsko-palestyńskich będzie jeszcze trudniejsze.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku