"Rzeczpospolita": Napieralski o współrządzeniu i o Millerze

[2011-02-19 12:06:32]

W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" z 19 lutego przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski odniósł się tezy dyrektora Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a Michała Syski, mówiącej, że ewentualne wejście Sojuszu w koalicję z Platformą można odczytywać jako rezygnację lewicy z gry o wysokie stawki.

Zgadzam się z wieloma tezami Syski. Wcale nie przebieramy nogami do władzy. Nigdzie nam się nie spieszy. Jednak polityka, oprócz wartości, to także odpowiedzialność za społeczeństwo i państwo. Jeśli z arytmetyki sejmowej będzie wynikało, że nie da się zbudować koalicji bez nas, jeśli zostaniemy postawieni przed wyborem pomiędzy wielomiesięcznymi konwulsjami politycznymi, a wzięciem odpowiedzialności za państwo, to nie będziemy się uchylać przed odpowiedzialnością. Jesteśmy na to gotowi - powiedział Napieralski.

Lider SLD odniósł się również do swoich relacji z budzącym spore polityczne emocje byłym premierem Leszkiem Millerem. Prowadzący rozmowę Piotr Skwieciński, zauważył bowiem sprzeczność pomiędzy wyrażanymi przez Napieralskiego postulatami obrony Kodeksu Pracy i podniesienia płacy minimalnej, a "wolnorynkowymi" - jak określił to Skwieciński - poglądami Millera. Ja mogę mieć takie poglądy, a premier Miller inne. Możemy dyskutować. Zresztą jeśli państwo dba o godną pracę, dobre warunki tej pracy, to przecież nie szkodzi gospodarce - stwierdził Napieralski.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 października:

1807 - W Londynie urodziła się Harriet Taylor, filozofka i feministka tzw. "pierwszej fali". Była współpracowniczką, a od 1851 żoną filozofa J.S. Milla, który gł. pod jej wpływem zaczął popierać postulaty feminizmu.

1919 - Zamach na jednego z liderów lewicowego USPD Hugona Hassego.

1976 - Oddano do użytku trasę Warszawa-Katowice (tzw. „gierkówkę”).

1982 - Olof Palme został po raz drugi premierem Szwecji.

1990 - 17 Palestyńczyków zginęło, a ponad 100 zostało rannych w starciach z izraelską policją na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.

1992 - W Unkel zmarł Willy Brandt (właśc. Karl Herbert Frahm), polityk SPD, kanclerz RFN.

1999 - Londyński sąd magistracki orzekł, iż można wydać Pinocheta hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2012 - Alberto Vaquina (FRELIMO) został premierem Mozambiku.


?
Lewica.pl na Facebooku