Zły stan polskich mieszkań
[2011-02-22 19:47:58]
Średnio 15,9 proc. mieszkańców UE żyje w mieszkaniach z przeciekającym dachem lub wilgocią. Najniższy odsetek takich osób jest w Finlandii - 4,9 proc., w Szwecji i na Słowacji - po 6,6 proc. oraz w Danii - 7,8 proc. Najgorzej pod tym względem sytuacja wygląda w Słowenii - 30,6 proc., na Cyprze - 29,4 proc., na Łotwie - 25,7 proc. oraz w Bułgarii - 23,9 proc.. W Polsce tego typu problemami zmaga się 17,6 proc. mieszkańców. Tylko 3,1 proc. mieszkańców UE mieszka w lokalach bez wanny lub kabiny prysznicowej. Najgorzej wygląda sytuacja w Rumunii, gdzie własnej łazienki nie ma aż 41,2 proc. osób. Kolejne miejsca zajmują Łotwa - 18,2 proc., Litwa - 15,9 proc. i Bułgaria - 15,6 proc. Niestety bardzo źle wygląda też sytuacja w Polsce, która zajmuje w rankingu szóste miejsce od końca. W naszym kraju 5,6 proc. mieszkańców nie może wykąpać się w swoim mieszkaniu. Tymczasem w Hiszpanii i Holandii wszyscy mieszkańcy mają dostęp do wanny lub kabiny prysznicowej, a w większości krajów starej UE mniej niż 1 proc. obywateli jest pozbawionych tego udogodnienia. Zgodnie z raportem Emmersona 3,5 proc. mieszkańców Unii Europejskiej nie ma w swoich mieszkaniach toalety ze spłuczką. Pod tym względem najgorzej wygląda sytuacja w Rumunii - 42,5 proc., w Bułgarii - 26,2 proc., na Litwie - 17,2 proc. i na Łotwie - 16,6 proc. Również w tym rankingu bardzo nisko usytuowała się Polska, która wyprzedziła zaledwie 6 państw. W naszym kraju 4,8 proc. mieszkańców nie ma toalety. Tymczasem w Danii, Hiszpanii, Holandii, Szwecji i na Malcie wszystkie lokale spełniają tak podstawowy wymóg higieniczny. Autorzy raportu zwracają uwagę, że w nowych krajach UE remonty starych nieruchomości są wykonywane znaczniej wolniej niż w rozwiniętych krajach zachodnich. W Polsce wciąż zdarzają się lokale, w których jedna toaleta oraz łazienka na piętrze przypadają na kilka mieszkań. Firma Home Broker podaje, że aż 36 proc. domów jednorodzinnych na wsi to budynki przedwojenne, niespełniające współczesnych standardów. Złe warunki mieszkaniowe nie dotyczą jednak jedynie terenów wiejskich, ale też rozwiniętych miast jak Łódź czy Warszawa. Według ekspertów sytuacja poprawia się, ale jest to bardzo powolny proces. Istotną rolę odgrywa też fakt, że w Polsce wciąż buduje się bardzo mało nowych mieszkań. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ubiegłym roku wybudowano 136 tys. mieszkań, czyli o 24 tys. mniej niż w 2009 r. i o 29 tys. mniej w porównaniu z 2008 r. Nie ma też żadnego całościowego projektu modernizacji starych budynków, a ich mieszkańców rzadko kiedy stać na sfinansowanie remontu. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
28 czerwca:
1878 - W Maziarni k. Chełma urodził się Stanisław Brzozowski, polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej.
1883 - W Krakowie urodził się Bolesław Drobner, polityk PPS, w czasie wojny więziony przez władze radzieckie, po wojnie pierwszy polski prezydent Wrocławia, poseł.
1892 - Urodził się Edward H. Carr, brytyjski historyk, dziennikarz i teoretyk stosunków międzynarodowych. marksista.
1896 - W Argentynie powstała Partia Socjalistyczna (Partido Socialista).
1900 - Urodził się Leon Kruczkowski, pisarz i publicysta. W okresie międzywojennym działacz lewicowy. Autor "Dlaczego jestem socjalistą?". Po wojnie - w PZPR.
1919 - Została powołana Międzynarodowa Organizacja Pracy.
1924 - Powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe.
1929 - W Poznaniu urodził się Alfred Miodowicz, hutnik, działacz związkowy, polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji.
1936 - Śmiercią samobójczą zmarł Aleksander Berkman, amerykański działacz anarchistyczny.
1937 - Na łamach „Robotnika” ukazała się deklaracja Legionu Młodych-Frakcji o zaprzestaniu działalności i przystąpieniu do PPS.
1937 - W Wiedniu zmarł Max Adler, wybitny działacz ruchu robotniczego, czołowy przedstawiciel austromarksizmu.
1942 - Wincenty Markowski został przedstawicielem Polskich Socjalistów w Politycznym Komitecie Porozumiewawczym.
1948 - Wykluczenie Jugosławii z Kominformu.
1950 - Sejm PRL przyjął ustawę o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli.
1960 - Władze Kuby dokonały konfiskaty i nacjonalizacji amerykańskich rafinerii ropy naftowej zlokalizowanych na jej terytorium.
1967 - Izrael zaanektował należacą do Jordanii i zamieszkaną przez Palestyńczyków wschodnią część Jerozolimy. Okupuje ją do dziś.
1974 - W kopalni „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach doszło do wybuchu metanu – zginęło 34 górników.
2009 - W wyniku wojskowego zamachu stanu w Hondurasie od władzy odsunięto lewicowego prezydenta Manuela Zelayę.
2013 - Na placu Taksim w Stambule rozpoczął się antyrządowy protest, który ogarnął w następnych dniach inne miasta i regiony Turcji.
2020 - Zmarł Mimi Soltysik, amerykański polityk i muzyk, współprzewodniczący Socjalistycznej Partii USA
2020 - Zmarła Shen Jilan, chińska polityczka, delegatka do Ogólnochińskiego Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (1954–2020)
?