Indie: Protesty w stolicy przeciwko wysokim cenom żywności (akt.)

[2011-02-24 08:06:36]

Kilkadziesiąt tysięcy związkowców protestowało w stolicy Indii New Delhi przeciwko rosnącym cenom żywności. Między listopadem 2010 a styczniem 2011 r. ceny warzyw wzrosły średnio o 48 proc. w porównaniu ze spadkiem o 21 proc. w tym samym okresie w roku poprzednim. Najbardziej podrożały pomidory - o 144 proc., cebula o 94 proc., bakłażany o 57 proc. W skali roku ceny warzyw były wyższe średnio o 24 proc. Podrożały także owoce, mleko, jajka, ryż i wiele innych towarów. W Indiach utrzymuje się stosunkowo wysoka stopa inflacji - w grudniu ub. roku wyniosła 8,4 proc.

Protest zorganizowany został przez największe związki zawodowe. Wśród organizatorów protestu znalazł się też związany z rządzącą krajem partią Indyjski Narodowy Kongres Związków Zawodowych (INTUC). Związkowcy domagali się od rządu odejścia od polityki skierowanej przeciwko narodowi, która prowadzi do zwyżki cen żywności, niższych płac, wzrastającego bezrobocia i braku bezpieczeństwa pracy. W szczególności centrale związkowe postulują natychmiastowe podjęcie działań prowadzących do zahamowania wzrostu cen i zdecydowanego ograniczenia spekulacji na rynku artykułów spożywczych; wprowadzenie pakietu stymulującego dla przedsiębiorców w celu ochrony miejsc pracy; wprowadzenie w życie rozwiązań prawnych gwarantujących wszelkie prawa pracownicze.

Dwie lewicowe centrale związkowe - Ogólnoindyjska Centrala Związków Zawodowych CITU (Centre of Indian Trade Unions), określająca się jako opozycja wobec imperialistycznej globalizacji oraz najstarszy związek zawodowy Ogólnoindyjski Kongres Związków Zawodowych AITUC (All India Trade Union Congress) zorganizowały miasteczka namiotowe dla przyjeżdżających z całego kraju, reprezentujących różne sektory gospodarki i grupy zawodowe, demonstrantów. Wielu manifestantów niosło ze sobą transparenty z hasłem przewodnim akcji: "Delhi idziemy!", czerwone flagi z emblematami sierpa i młota. Rząd nic nie robi. Chcemy zmusić go do działania. Teraz w wielu krajach świata ludzie wychodzą na ulice i zmuszają rządy do przyjęcia ich żądań - powiedział korespondentowi rosyjskiej agencji RIA Nowostki jeden z demonstrujących, działacz CITU. Inny z kolei uważa, że ludzie wyszli protestować przede wszystkim przeciwko korupcji, mówiąc: władze i biznesmeni dogadują się naszym kosztem.

Według różnych źródeł od 40 do 100 tysięcy ludzi przemaszerowało przez centrum stolicy pod siedzibę parlamentu. Demonstrujący przyjechali z 19 stanów. Był to jeden z największych protestów w Indiach w ostatnich latach. Podczas manifestacji policja nie interweniowała. Wręcz przeciwnie, inspektorzy ruchu drogowe zatrzymywali samochody, aby umożliwić przejście demonstrantom.

Paweł Stankiewicz
Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku