USA: Antypracownicza ustawa utknęła w Senacie stanu Wisconsin

[2011-02-26 16:11:34]

25 lutego ustawa pozbawiająca pracowników sfery budżetowej większości ich praw do zbiorowego negocjowania warunków pracy i płacy, utknęła w Senacie, ponieważ członkowie tej izby należący do Partii Demokratycznej pozostawali poza granicami stanu, starając się nie dopuścić do ostatecznego jej zatwierdzenia. Policjanci z Wisconsin nie mają prawa ich doprowadzić siłą z innego stanu. Wcześniej Zgromadzenie Stanowe głosowało za ustawą, ale 19 republikańskich senatorów to było zbyt mało, by osiągnąć 20-osobowe kworum.

Demokratyczna mniejszość postrzega zmiany prawne jako atak na prawa pracownicze i próbę osłabienia poparcia związków zawodowych dla Partii Demokratycznej. Także związkowcy stanowczo sprzeciwili się ustawie, która zwiększa składki emerytalne i zdrowotne pracowników, jeśliby chcieli wciąż negocjować układy zbiorowe z pracodawcami.

Jak podaje aljazeera.net, projekt ustawy została wysunięty przez gubernatora stanu Wisconsin Scotta Walkera, który twierdzi, że jej wcielenie w życie pozwoliłoby zmniejszyć deficyt w wysokości 137 mln dolarów, a także uniknąć 3 mld 600 mln deficytu przewidywanego w latach 2011-2013.

Od ubiegłego tygodnia dziesiątki tysięcy demonstrantów na ulicach stolicy stanu - Madison protestuje przeciwko ustawie, bębniąc w bębny i skandując na tyle głośno, że pilnujący porządku policjanci używają stoperów do uszu. Setki ludzi śpi na miejscu - w pomieszczeniu, ale na dmuchanych materacach i kocach.

Walker powiedział przez głosowaniem, że jeśli ustawa nie przejdzie 25 lutego, to władze stanowe nie będą mogły sfinansować długu w terminie i zostaną zmuszone do zwalniania ludzi z pracy. Jednak gubernator może mijać się z prawdą, jeśli chodzi o ostateczny termin płatności. Ponadpartyjne Legislacyjne Biuro Podatkowe (Legislative Fiscal Bureau) podało wcześniej, że termin może zostać przesunięty do 1 marca.

Opisywane wydarzenia są próbą dla tego, czy styl życia i bezpieczeństwo socjalne pracowników sfery budżetowej, do których są przyzwyczajeni od dziesięcioleci, przetrwa recesję gospodarczą, w której wciąż, pomimo rosnącego PKB, są pogrążone Stany Zjednoczone. Bezrobocie od wielu miesięcy utrzymuje się na bardzo wysokim jak na ten kraj poziomie ok. 9,5 proc., a deficyty budżetowe poszczególnych stanów wydają się niewielkie w porównaniu z gigantycznym - i wciąż rosnącym - długiem całej federacji.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku