USA: Sąd broni antygejowskich pikiet podczas pogrzebów

[2011-03-03 15:27:53]

Jedna z najbardziej znienawidzonych grup religijnych w Ameryce może kontynuować pikiety podczas pogrzebów wojskowych, po tym jak sąd najwyższy wydał orzeczenie w tej sprawie, powołując się na prawo do wolności słowa. Decyzja zapadła stosunkiem głosów 8 do 1.

Sprawę założył Albert Snyder, którego syn, starszy szeregowy Matthew Snyder został zabity w Iraku w 2006 roku i pochowany w Maryland. Podczas pogrzebu członkowie wspólnoty Westboro Baptist Church nieśli transparenty dziękujące Bogu za zabitych żołnierzy i wysyłające ich do piekła. Jeden z nich określał żołnierzy piechoty morskiej jako "pedałów" (fags).

Snyder senior wygrał w sądzie pierwszej instancji 11 mln dolarów, które powinien zapłacić Kościół, ale później sędzia zmniejszył tę kwotę do 5 mln dolarów. Federalny sąd apelacyjny w Wirginii odrzucił ten werdykt, argumentując, że konstytucja chroni protestujących przed odpowiedzialnością. Sąd Najwyższy podtrzymał ten wyrok 2 marca. Przewodniczący John Roberts przyznał, że demonstranci wywołali ból, ale że prawo do wolności słowa jest ważniejsze. Stwierdził, iż pomimo, że głoszone hasła były pełne nienawiści, odnosiły się do spraw wagi publicznej na terenie publicznej własności, w pokojowy sposób i w zgodzie z zaleceniami lokalnych władz.

Swój głos przeciw sędzia Samuel Alito uzasadnił tak: Głębokie przywiązanie naszego narodu do wolnej i otwartej debaty nie jest licencją do nikczemnych ataków słownych, które pojawiły się w tym przypadku (...) Aby mieć społeczeństwo, w którym sprawy publiczne mogą być otwarcie i żarliwie dyskutowane, nie jest niezbędne dopuszczanie do okrucieństwa wobec niewinnych ofiar, takich jak wnioskodawca.

Jak podaje guardian.co.uk, w sprawie Snydera powoda poparło 42 ze 100 amerykańskich senatorów, grupy weteranów wojennych i 48 stanów, z których niektóre już wprowadziły zakaz obecności demonstrantów w pobliżu pogrzebów.

Zaciekle antygejowski Kościół Westboro w całych Stanach organizuje demonstracje podczas pogrzebów organizowanych przez armię, twierdząc, że wojny w Iraku i Afganistanie są karą boską za to, że Ameryka toleruje homoseksualizm. Łącznie pobożna organizacja nawiedziła około 200 pogrzebów wojskowych, bez względu na to, czy martwy żołnierz był gejem czy nie (Snyder akurat nie był). Pikietuje ona także imprezy sportowe, koncerty i inne nagłaśniane przez media imprezy. Jest nie tylko antygejowska, ale też antyżydowska, antykatolicka i antychińska.

Kościół Westboro jest mały, z kongregacją składającą się jedynie z 70 osób, głównie należących do poszerzonej rodziny pastora Freda Phelpsa. W 2009 roku Home Office (brytyjskie MSW) zakazało Phepsom wjazdu do Wielkiej Brytanii, gdy dowiedziało się, że chcieli organizować w tym kraju pikiety.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku