Senat: 70 poprawek do ustawy reformującej uczelnie

[2011-03-04 14:58:39]

3 marca w Senacie odbyło się posiedzenie, podczas którego przyjęto blisko 70 poprawek do ustawy o szkolnictwie wyższym, którą 4 lutego przegłosował Sejm.

Jedna z nich dotyczy doktorantów i adiunktów - odtąd albo w ciągu 8 lat dorobią się oni doktoratu bądź habilitacji, albo stracą stanowisko. M.in. przeciwko tej zmianie protestowali 2 marca związkowcy argumentując, iż wejście w życie tego zapisu z jednoczesnym wliczeniem do ośmioletniego okresu lat już przepracowanych postawi część adiunktów przed koniecznością błyskawicznej habilitacji.

Senat odrzucił poprawkę mówiącą o określaniu pensji pracowników PAN przez rozporządzenie ministra nauki "na zasadach określonych (...) w ustawie (...) Prawo o szkolnictwie wyższym". Domagali się tego związkowcy, ponieważ - ich zdaniem - wynagrodzenia naukowców zatrudnionych w PAN są niższe niż równych im stopniem naukowym wykładowców akademickich.

Senatorowie wnieśli do ustawy poprawkę, w myśl której absolwent studiów licencjackich ma prawo do 31 października korzystać z ulg na bilety. Do tej pory na kilka miesięcy przed rozpoczęciem studiów magisterskich traciło się status studenta.

Inna poprawka dotyczy przyznania doktorantom 51 proc. zniżki na przejazdy koleją. Do tej pory byli oni jedyną grupą akademicką, pozbawioną owych ulg.

Zmiany będą dotyczyły również możliwości rozwiązania przez rektora stosunku pracy po uzyskaniu jednej tylko oceny negatywnej przez pracownika naukowego.

Spora część poprawek dotyczyła kwestii legislacyjnych oraz redakcyjnych. Złożony został także wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Kwestia wprowadzenia częściowej odpłatności za drugi kierunek studiów oraz uniemożliwienia wykładowcom pracy na kilku etatach nie została poruszona.

Piotr Kuligowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku