Libia: Bilans starć 6 marca
[2011-03-06 21:54:45]
6 marca po południu nie ustawały ataki ze strony lotnictwa Muammara Kaddafiego oraz sił lądowych i piechoty wspomaganej przez oddziały Tauregów. Za wszelką cenę usiłują one powstrzymać posuwanie się powstańców w kierunku Syrty, oddalonej o ponad 400 km od Trypolisu. Siły wierne Kaddafiemu atakowały w celu powstrzymania marszu powstańców na Syrtę w trzech punktach. Do walk doszło w środkowej części libijskiego wybrzeża, w rejonie Misraty, gdzie toczą się zacięte walki, i w Zawii, zaledwie o 60 km na zachód od Trypolisu. Rada Narodowa libijskich powstańców poinformowała o odparciu ataków sił Kaddafiego na miasta Zawija i Misrata. Rada podkreśliła, że oba miasta są w rękach powstańców. Rzecznik Rady Abdul Hafiz Goka oświadczył, że jest ona jedynym przedstawicielem Libii. Powiedział też, że Rada odmówiła rozmów z brytyjskim dyplomatą, zatrzymanym w okolicach Bengazi. Przybył on bowiem do Libii nielegalnie. Według brytyjskich mediów i telewizji Al-Dżazira, dyplomata niskiej rangi, eskortowany przez 7 brytyjskich żołnierzy, przedwczoraj przyleciał do Libii śmigłowcem. Cała grupa została na kilka godzin zatrzymana przez powstańców, po czym opuściła Bengazi na pokładzie brytyjskiego okrętu. Propagandowe "święto zwycięstwa" transmitowane od północy z 5 na 6 marca przez telewizję rządową z Trypolisu w celu siania dezinformacji i wywołania zamętu w szeregach powstańców nie przyniosło Kaddafiemu zamierzonych rezultatów. Ze wszystkich miejscowości, które rzekomo miały odbić z rąk powstańców siły rządowe, docierają zaprzeczenia. Jednak w Ras al-Unuf doszło do wybuchu paniki, gdy samoloty i śmigłowce szturmowe zaatakowały powstańców, nadlatując od strony wschodzącego słońca. Obsługa stanowisk broni przeciwlotniczej zorientowała się dopiero w chwili, gdy zaczęły na nią spadać bomby i eksplodować rakiety. Łączność z tym miastem, pozostającym pod ciągłym ostrzałem artylerii, otoczonym od trzech dni przez oddziały Kaddafiego i pozbawionym dopływu prądu, jest bardzo utrudniona. Nieliczni mieszkańcy miasta, z którymi udało się nawiązać kontakt ekipom telewizji arabskich, mówią, że powstańcy mimo ciężkich strat utrzymują swoje pozycje. Al-Dżazira podała, że w walkach w mieście Misrata zginęło 18 powstańców i 16 żołnierzy Kaddafiego. Co najmniej 71 osób zostało rannych, 9 z nich jest w stanie ciężkim. Lekarze z Misraty twierdzili wcześniej, że rannych było więcej. W czasie walk ucierpieli liczni cywile. Powstańcy zniszczyli czołg i zdobyli 4 wozy samochody wojskowe. W walkach w rejonie miasta Bin Dżawad zginęły, według Al-Dżaziry, dwie osoby, a 30 zostało rannych. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, a zakłócenia w łączności telefonicznej sprawiają, że dziennikarzom trudno jest weryfikować i przekazywać informacje. Za najlepiej zorientowane źródło należy uznać Al-Dżazirę, która ma swoich korespondentów w miejscach walk. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?