Irlandia: CERD za uznaniem Irish Travellers za mniejszość etniczną

[2011-03-12 13:46:40]

ONZ-owski Komitet na rzecz Eliminacji Dyskryminacji Rasowej (Committee for the Elimination of Racial Discrimination) wydał 11 marca raport na temat sytuacji Irlandzkich Wędrowców (Irish Travellers), Romów oraz osób poszukujących azylu w Irlandii. Dokument poprzedziły wysłuchania w Genewie oraz rozmowy z przedstawicielami irlandzkich władz oraz organizacji pozarządowych zajmujących się walką z rasizmem. Teraz sprawami poruszonymi w raporcie ma zająć się minister sprawiedliwości Alan Shatter.

CERD chwali w raporcie Irlandię za stworzenie Ministerstwa ds. Integracji oraz rządowej rady zajmującej się problemami integracji migrantów. Organizacja wzywa jednocześnie do stworzenia komisji praw człowieka w policji (Garda), przyjęcia narodowej strategii dotyczącej problemów przemocy domowej i seksualnej oraz ratyfikacji ONZ-owskiej konwencji o handlu żywym towarem. Komitet wyraził także swoje zaniepokojenie faktem, że Irlandia nie uznała do tej pory społeczności Irish Travellers za mniejszość etniczną oraz brakiem ich reprezentacji w obu izbach parlamentu (Dáil i Seanad).

Irish Travellers (an lucht siúil/Pavee) to nomadyczna społeczność pochodzenia irlandzkiego, zamieszkująca głównie Irlandię, a także Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Mówią kreolskim językiem shelta, łączącym angielski i irlandzki. W Irlandii ich społeczność liczy 22 tysięcy 369 osób, zaś w Wielkiej Brytanii od 15 do 30 tysięcy. Ich pochodzenie nie jest do końca określone, jednak zdaniem części naukowców mogą być potomkami właścicieli ziemskich lub robotników pozbawionych domów podczas podboju kraju przez Olivera Cromwella i Wielkiego Głodu w latach 1845-1852.

Szymon Martys


Foto: Dzieci ze społeczności Irish Travellers.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 października:

1807 - W Londynie urodziła się Harriet Taylor, filozofka i feministka tzw. "pierwszej fali". Była współpracowniczką, a od 1851 żoną filozofa J.S. Milla, który gł. pod jej wpływem zaczął popierać postulaty feminizmu.

1919 - Zamach na jednego z liderów lewicowego USPD Hugona Hassego.

1976 - Oddano do użytku trasę Warszawa-Katowice (tzw. „gierkówkę”).

1982 - Olof Palme został po raz drugi premierem Szwecji.

1990 - 17 Palestyńczyków zginęło, a ponad 100 zostało rannych w starciach z izraelską policją na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.

1992 - W Unkel zmarł Willy Brandt (właśc. Karl Herbert Frahm), polityk SPD, kanclerz RFN.

1999 - Londyński sąd magistracki orzekł, iż można wydać Pinocheta hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2012 - Alberto Vaquina (FRELIMO) został premierem Mozambiku.


?
Lewica.pl na Facebooku