W³ochy: Demonstracje przeciwko Berlusconiemu

[2011-03-13 12:06:06]

Setki tysiêcy ludzi wysz³y 12 marca na ulice miast w ca³ych W³oszech, ¿eby zaprotestowaæ przeciwko polityce prowadzonej przez premiera Silvio Berlusconiego. Jego rz±d od dawna oskar¿any jest o podejmowanie decyzji osobi¶cie korzystnych dla szefa.

Jak podaje presstv.ir, wielu studentów i ich nauczycieli zarzuca Berlusconiemu pozbawianie m³odych ludzi perspektyw na przysz³o¶æ. Sektor edukacji do¶wiadczy³ w ostatnich latach licznych ciêæ wydatków i zwolnieñ personelu z pracy.

11 marca Berlusconi przedstawi³ plan reformy, maj±cej na celu ograniczenie w³adzy s±dów podczas rozpraw, poprzez zmuszenie prawników do wyboru pomiêdzy karier± sêdziego a prokuratora. Zdaniem krytyków tego projektu, s³u¿y on zem¶cie na tych, którzy prowadz± przeciwko niemu sprawy s±dowe.

Demonstracje, które mia³y miejsce w Rzymie i oko³o stu innych miastach, zapewne nie zatrzymaj± Berlusconiego na jego legislacyjnej drodze, ale stanowi± jasny znak, ¿e wielu W³ochom obrzyd³a ju¿ polityka nastawiona na realizacjê partykularnych interesów i chc± zmiany.

Jaros³aw Klebaniuk


drukuj poleæ znajomym poprzedni tekst nastêpny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, czê¶æ na górze
od 25.10.2024, co tydzieñ o 17 w pi±tek
Fotograf szuka pracy (Krk ma³opolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukujê
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam ksi±¿ki
Poszukujê ksi±¿ek
"PPS dlaczego siê nie uda³o" - kupiê!!!
Lca

Wiêcej og³oszeñ...


8 pa¼dziernika:

1807 - W Londynie urodzi³a siê Harriet Taylor, filozofka i feministka tzw. "pierwszej fali". By³a wspó³pracowniczk±, a od 1851 ¿on± filozofa J.S. Milla, który g³. pod jej wp³ywem zacz±³ popieraæ postulaty feminizmu.

1919 - Zamach na jednego z liderów lewicowego USPD Hugona Hassego.

1976 - Oddano do u¿ytku trasê Warszawa-Katowice (tzw. „gierkówkê”).

1982 - Olof Palme zosta³ po raz drugi premierem Szwecji.

1990 - 17 Palestyñczyków zginê³o, a ponad 100 zosta³o rannych w starciach z izraelsk± policj± na Wzgórzu ¦wi±tynnym w Jerozolimie.

1992 - W Unkel zmar³ Willy Brandt (w³a¶c. Karl Herbert Frahm), polityk SPD, kanclerz RFN.

1999 - Londyñski s±d magistracki orzek³, i¿ mo¿na wydaæ Pinocheta hiszpañskiemu wymiarowi sprawiedliwo¶ci.

2012 - Alberto Vaquina (FRELIMO) zosta³ premierem Mozambiku.


?
Lewica.pl na Facebooku