USA: Powrót demokratycznych senatorów do Wisconsin; kolejne protesty

[2011-03-13 17:42:11]

13 marca przed stanowym Kapitolem w Madison odbyła się demonstracja 100 tysięcy przeciwników podpisanej dwa dni temu przez republikańskiego gubernatora stanu Wisconsin Scott Walkera ustawy, która ogranicza prawa związków zawodowych przy negocjowaniu układów zbiorowych. Wzięli w niej także udział senatorowie Partii Demokratycznej, którzy chcąc zablokować nowe prawo uciekli do sąsiedniego stanu Illinois.

Dobrze być znowu tutaj, w Wisconsin - powiedział podczas wiecu lider demokratycznej mniejszości w stanowym Senacie Mark Miller, na co tłum demonstrantów skandował "Witaj w domu". Także inni senatorowie przemawiali do uczestników manifestacji zapewniając ich, że walka z antyzwiązkowym prawem jeszcze się nie skończyła i będą chcieli zwrócić się w tej sprawie do sądów. Podczas demonstracji zbierano także podpisy pod petycjami w sprawie odwołania senatorów, którzy głosowali za kontrowersyjnymi zmianami.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


16 maja:

1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).

1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.

1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.

2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.

2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.

2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.

2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.

2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.


?
Lewica.pl na Facebooku