Libia: Walki trwają; ONZ podejmie decyzję

[2011-03-17 17:31:26]

Siły Muammara Kaddafiego stopniowo odzyskują wpływy i władzę w Libii. Z rąk opozycji odbijane są kolejne ośrodki. Trwa walka o Bengazi. Na temat obecnego statusu tego miasta panują sprzeczne opinie - w zależności od tego czy relację przedstawia rząd czy rebelianci. Według amerykańskiego podsekretarza stanu Williama Burnsa, siły Kaddafiego są 160 kilometrów od Bengazi. Libijscy powstańcy zaprzeczają tym doniesieniom. Według agencji Reutera, siły rządowe prowadzą też kontrofensywę w Ażdabii, która jest ostrzeliwana z powietrza. Walki trwają również w trzecim co do wielkości mieście Libii, Misracie.

Powstańcy twierdzą, że zestrzelili dwa rządowe samoloty bojowe, które brały udział w nalotach na Bengazi. Według ich rzecznika, jedna z maszyn została zestrzelona rano nad lotniskiem, a druga na przedmieściach Bengazi. Obyło się bez ofiar w ludziach.

Libijska armia zapowiedziała, że od 20 marca wstrzyma operacje przeciwko powstańcom. Według komunikatu ogłoszonego przez rządową agencję informacyjną Dżana, armia chce dać rebeliantom szansę na złożenie broni i skorzystanie z amnestii.

17 marca na kolejnym posiedzeniu zbierze się Rada Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych. Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone naciskają na to ciało, by podjęło uchwałę wprowadzającą zakaz lotów nad Libią. Ma to uniemożliwić lotnictwu Kaddafiego atakowanie powstańców. W podobnym tonie wypowiedział się na swoim koncie na Facebooku szef NATO Anders Fogh Rasmussen (na zdjęciu), który 17 marca przebywa z wizytą w Warszawie. Zapewnił on, że NATO w razie potrzeby będzie broniło cywilnej ludności Libii.

Francja chce, by nad dokumentem głosowano nie później niż o 23.00 naszego czasu. Według źródeł francuskich, na które powołuje się agencja Reutera, w ewentualnej interwencji w Libii wzięłyby udział: Francja, Wielka Brytania, kilka państw arabskich i być może również Stany Zjednoczone. Według tego samego źródła, do interwencji mogłoby dojść już kilkanaście godzin po uchwaleniu rezolucji. Francja jest przekonana, że zbierze 9 głosów stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Nadzieję na to, że dokument zostanie uchwalony ma także amerykański podsekretarz stanu William Burns.

Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague powiedział w Izbie Gmin, że rezolucja nie przewiduje wprowadzenia sił okupacyjnych do Libii. W takim samym tonie wypowiedział się Burns. Według Hague'a, projekt wzywa do podjęcia wszelkich kroków, by ochronić cywilów przed atakiem, z wyjątkiem wprowadzenia sił okupacyjnych. Znalazło się tam natomiast wezwanie do natychmiastowego zawieszenia broni, całkowitego zakończenia walk i wprowadzenia zakazu lotów nad Libią (z wyjątkiem samolotów z pomocą humanitarną). Wzywa on też do podjęcia wszelkich kroków, chroniących Libijczyków przed atakami, z wyjątkiem wprowadzania sił okupacyjnych. ONZ chce również, by libijskie samoloty nie mogły startować w państwach ONZ, przelatywać nad ich terytorium ani tam lądować.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku