USA: Nieludzkie traktowanie Manninga zostało skrytykowane

[2011-03-17 23:19:57]

American Civil Liberties Union (Amerykański Związek Swobód Obywatelskich, ACLU) stwierdził, że sposób, w jaki Pentagon traktuje szeregowca Bradleya Manninga (na zdjęciu - widoczny jest jego kiepski stan), podejrzanego o przekazanie setek tysięcy tajnych dokumentów portalowi Wikileaks, stanowi naruszenie zasad. Dyrektor ACLU Anthony Romero napisał w liście do ministra obrony USA Roberta Gatesa: W imieniu ACLU i jego członków piszę, żeby wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie nieludzkimi warunkami, w których (szeregowy pierwszej klasy) Bradley Manning jest przetrzymywany w Quantico Base Brig.

23-letni obecnie Manning został aresztowany w czerwcu 2010 roku w Iraku pod zarzutem przekazania wielkiej liczby tajnych amerykańskich dokumentów demaskatorskiemu portalowi kierowanemu przez Juliana Assange’a. Wiele z nich, a były to prawdopodobnie raporty z wojny i depesze dyplomatyczne, zostało później szeroko rozpowszechnionych w Internecie.

Romero zwrócił uwagę, że Manning nie został skazany za żadne przestępstwo, a jednak - jak wynika z doniesień samego zatrzymanego i jego adwokata - traktowany jest on w szczególnie surowy sposób, który stanowi pogwałcenie przez Departament Obrony USA podstawowych zasad konstytucyjnych.

Rzecznik Departamentu Stanu Philip Crowley 13 marca podał się do dymisji po ostrym skrytykowaniu sposobu, w jaki Pentagon traktuje aresztowanego żołnierza. Manning jest trzymany w izolatce i zmuszany do spania zupełnie nago, bez bielizny, pod pretekstem, że mógłby popełnić samobójstwo z jej użyciem. Traktowanie to rzecznik określił jako żałosne, kontr produktywne i głupie.

Jak podaje presstv.ir, prezydent Barack Obama, laureat pokojowej Nagrody Nobla, określił jednak sposób traktowania Manninga przez Pentagon jako odpowiedni.

W pierwszej połowie marca armia postawiła aresztantowi dodatkowe 22 zarzuty, w tym tak ciężkie przestępstwo, jak "pomaganie wrogowi", za które potencjalnie grozi kara śmierci. Jednak władze wojskowe stwierdziły, że nie będą postulowały takiej kary, a jedynie dożywocie (według innych źródeł - 52 lata więzienia).

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku