ONZ wprowadziła strefę zakazu lotów nad Libią

[2011-03-18 07:48:31]

W nocy z 17 na 18 marca Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiła strefę zakazu lotów nad Libią. Głównym celem ONZ-owskiej rezolucji jest ochrona ludności cywilnej. Żaden z członków rady Rady nie wyraził sprzeciwu, ale pięć państw - w tym Chiny, Rosja i Niemcy - wstrzymało się od głosu. Rada składa się z przedstawicieli piętnastu krajów.

Rezolucja wprowadza całkowity zakaz używania samolotów wojskowych przez libijskie władze. Jest to o tyle ważny krok, że ze względu na ukształtowanie terenu wojska lotnicze stanowią duże wsparcie dla działań lądowych wymierzonych w powstańców. W strefie zakazu lotów będzie mogło się poruszać - i w razie potrzeby podejmować interwencję zbrojną wobec innych samolotów - jedynie lotnictwo NATO. Dokument pozwala także obronę niektórych libijskich terenów przez kraje arabskie oraz inne państwa. Wszystko musi się jednak odbywać przy współpracy z ONZ.

Rezolucja zawiera żądanie, by pułkownik Muammar Kaddafi natychmiast zarządził zawieszenie broni. Strefa zakazu lotów zostaje wprowadzona, by wojska reżimu Kaddafiego nie mogły używać sił powietrznych przeciwko narodowi libijskiemu. Dokument upoważnia państwa członkowskie ONZ-u do podjęcia wszelkich możliwych kroków w kwestii ochrony zagrożonych cywilów i terytoriów cywilnych, ale wyklucza wprowadzenie sił okupacyjnych w jakiejkolwiek formie na terytorium państwa libijskiego.

Unia Europejska jest zadowolona z ustanowienia przez ONZ strefy zakazu lotów nad Libią, a szef europarlamentu podkreślił, że teraz przyszedł czas na działanie. We wspólnym oświadczeniu, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton napisali, że zdecydowanie popierają żądanie całkowitego zaprzestania używania przemocy w Libii i i atakowania ludności cywilnej. Unia Europejska jest gotowa do wdrożenia rezolucji ONZ w ramach swojego mandatu i swoich kompetencji - oświadczyli. Ponowili też apel do Kaddafiego o oddanie władzy.

Libia skrytykowała przyjęcie rezolucji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Według libijskich władz, rezolucja zagraża jedności kraju i jest równoznaczna z wezwaniem Libijczyków do wzajemnego zabijania się. Wiceminister spraw zagranicznych Libii Chaled Kaim oświadczył jednak w Trypolisie, że władze jego kraju są gotowe do ogłoszenia zawieszenia broni, jednak chcą najpierw dowiedzieć się, w jaki sposób rozejm miałby być wprowadzony w życie i z kim miałyby być prowadzone negocjacje na ten temat.

W Bengazi, głównym bastionie libijskiej opozycji, informacja o przyjęciu rezolucji wywołała szał radości. Mieszkańcy tłumnie wylegli na ulice i skandowali "Allah jest wielki!", rebelianci strzelali zaś w powietrze i odpalali race.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku