Warszawa: Prezentacja "Projektu dla Polski" pod redakcją prof. Reykowskiego
[2011-03-22 17:45:17]
![]() Konferencję otworzył Krzysztof Janik, będący obok Lecha Nikolskiego koordynatorem prac nad "Projektem dla Polski". Wprowadzające referaty wygłosili były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz redaktor naukowy opracowania "Projekt dla Polski" prof. Janusz Reykowski. Kwaśniewski z radością odnotował wzrost popularności SLD i wezwał do "zakończenia sporów na lewicy". Z kolei prof. Reykowski - będący redaktorem naukowym opracowania - w swoim wystąpieniu uznał, że lewica powinna zajmować się udoskonalaniem demokratycznego kapitalizmu. Koncepcję demokratycznego socjalizmu uznał za utopijną. Głos zabrał również przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Grzegorz Napieralski. Odwołał się do walki pielęgniarskiego związku zawodowego przeciwko "umowom śmieciowym" i zadeklarował, że SLD stoi po stronie OZZPiP. Stanowisko SLD w sprawie kontraktów pielęgniarek uznał za jeden z elementów tożsamości programowej SLD. Głównym elementem konferencji był panel dyskusyjny prowadzony przez Jacka Żakowskiego ("Polityka"). Wzięli w nim udział prof. Andrzej Mencwel, prof. Andrzej Romanowski, prof. Zdzisław Sadowski i prof. Jerzy Wiatr - autorzy analiz i komentarzy zebranych w książce "Projekt dla Polski. Perspektywa lewicowa". Prof. Mencwel i prof. Romanowski w swoich referatach odnieśli się do problemów związanych z językiem debaty publicznej i z polityką historyczną. Prof. Romanowski stwierdził, że obecne czasy - jeśli chodzi o rzetelność prezentowania najnowszej historii Polski - odpowiadają czasom stalinowskim. Prof. Sadowski w swoim referacie przeciwstawił neoliberalizmowi demokratyczny liberalizm, którym w jego ocenie powinien być fundamentem lewicowej polityki gospodarczej. Za jedną ze swoich głównych inspiracji intelektualnych uznał ojca liberalizmu Adama Smitha. Prof. Wiatr wypowiedział się natomiast przeciwko klerykalizacji szkoły i skupił się na obronie Okrągłego Stołu. Na początku konferencji jej organizatorzy poczuli się w obowiązku odnieść się do zarzutów prof. Magdaleny Środy, która publicznie skrytykowała fakt niezaproszenia na konferencję, w roli panelistki, żadnej kobiety. Organizatorzy replikowali, że podejmowali takie próby, jednak żadna z zaproszonych kobiet nie przyjęła zaproszenia do udziału w panelu. W gronie autorów opracowania "Projekt dla Polski. Perspektywa lewicowa" nie ma również ani jednej kobiety. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?