Niemcy: SPD i Zieloni mają szansę przejąć władzę w Badenii
[2011-03-24 19:37:41]
![]() Sondaże zapowiadają historyczną zmianę na czele południowoniemieckiego landu, który od 58 lat jest bastionem CDU. Utrata władzy w tym kraju związkowym będzie też ciężkim ciosem dla chadecko-liberalnego rządu Niemiec pod kierunkiem kanclerki Angeli Merkel, bo osłabi jego pozycję w drugiej izbie parlamentu - Bundesracie. Już wiosną zeszłego roku chadecko-liberalna koalicja straciła większość w tej izbie, złożonej z przedstawicieli krajów związkowych, co powoduje, że rządowi trudniej przeprowadzać ustawy. Komentatorzy wskazują, że wybory w Badenii-Wirtembergii mogą też zachwiać pozycją samej Merkel, a także wicekanclerza, szefa koalicyjnej FDP Guido Westerwellego, który obwiniany jest o spadek popularności swej partii. Jeśli CDU przegra w niedzielę wybory w Badenii-Wirtembergii, będzie to początkiem końca Angeli Merkel - napisał 24 marca tygodnik "Der Spiegel" w swym internetowym wydaniu. Autor komentarza podkreśla, że Badenia-Wirtembergia jest bastionem konserwatystów. Napisał: Jeśli akurat tutaj CDU grozi utrata władzy, to musiano popełnić poważne błędy. Merkel popełniła błędy, a próbując je naprawić, zrobiła jeszcze więcej błędów. Opuściło ją polityczne wyczucie. Zdaniem autora komentarza błędami Merkel były między innymi wstawienie się za byłym ministrem obrony Karlem-Theodorem zu Guttenbergiem oskarżonym o plagiat w pracy doktorskiej oraz polityka w sprawie niepopularnej w Niemczech energii atomowej. W 2010 roku rząd Merkel przeforsował kontrowersyjną decyzję o wydłużeniu eksploatacji elektrowni atomowej, ale po niedawnej katastrofie nuklearnej w Japonii i - jak twierdzi opozycja - w obawie o wynik wyborów regionalnych, wdrożenie nowej ustawy zostało zawieszone na trzy miesiące. Sondaż ośrodka Forsa pokazał, że dla wielu wyborców w Badenii-Wirtembergii właśnie sprawy związane z energetyką są ważnym tematem, który wpłynie na ich decyzję nad urną. Zdaniem 44 proc. polityka energetyczna jest najważniejszym problemem Badenii-Wirtembergii, zaś dla 30 proc. główny problem landu to kontrowersyjny projekt budowy nowego dworca kolejowego w Stuttgarcie - stolicy kraju związkowego. Od sierpnia w mieście tym odbywają się regularne demonstracje przeciwko planowanej inwestycji, której orędownikiem jest chadecki premier landu Stefan Mappus. 27 marca do urn pójdą także mieszkańcy Nadrenii-Palatynatu na zachodzie Niemiec. Według sondaży wygrają rządzący tam od 1994 r. socjaldemokraci, którzy zapewne utworzą koalicję z partią Zielonych. Fot. Dworzec Główny w Stuttgarcie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?