Anglia: Muzycy UB40 przeciwko polityce rządu Camerona

[2011-03-24 21:46:45]

Brian Travers i Jimmy Brown, muzycy popularnego zespołu reggae UB40 przyłączyli się do rosnącego ruchu przeciwników polityki rządu Davida Camerona. Muzycy uczestniczyli w zorganizowanej w środę 23 marca w Birmingham konferencji prasowej koalicji Birmingham Against Cuts (Birmingham Przeciwko Cięciom).

Konferencja była spotkaniem przygotowawczym do masowej antyrządowej demonstracji związkowej w Londynie 26 marca i miała na celu zachęcenie jak największej liczby organizacji i stowarzyszeń do udziału w demonstracji.

Uczestnicy konferencji przypomnieli o pogarszającej się sytuacji społecznej w Wielkiej Brytanii, w tym o znaczącym wzroście bezrobocia. Muzycy UB40 w towarzystwie związkowców, lewicowych radnych z miasta i działaczy kampanii przeciwko cięciom, krytykowali rząd za prowadzenie polityki w interesie najbogatszych i doprowadzanie najbiedniejszych do coraz gorszej sytuacji.

Szczególnie ciężko dotkniętym przez politykę rządu regionem Wielkiej Brytanii jest West Midlands, którego największym miastem jest Birmingham. W regionie obecnie blisko jedna na dziesięć osób pozostaje bez pracy (oficjalny wskaźnik bezrobocia jest na poziomie 9,9 proc.). Przekłada się to na liczbę 265 tysięcy osób bez pracy, co jest liczbą wyższą o 27 tysięcy niż 3 miesiące temu. Sytuacja niestety nie zmierza ku poprawie ani nawet stabilizacji. Na skutek rządowych cięć, Rada Miejska Birmingham planuje zwolnić z pracy kolejne 7 tysięcy pracowników. Ogromna liczba ludzi traci też zatrudnienie w sektorze prywatnym, szczególnie w budownictwie, a zachęceni ciężką sytuacją na rynku pracy pracodawcy, pogarszają dotychczasowe warunki pracy, w tym domagają się od pracowników zgody na niższe wynagrodzenie.

Działające w Birmingham związki zawodowe zrzeszające pracowników sektora publicznego, w tym szczególnie związek UNISON, planują przeprowadzenie w najbliższych tygodniach referendum strajkowego, żeby odpowiedzieć na rządowe ataki. W czwartek, 24 marca strajkowali nauczyciele, jako część ogólnobrytyjskiego strajku w branży edukacyjnej.

Muzycy UB40 nazwali sytuację w kraju "wielką niesprawiedliwością", gdyż to nie ludzie pracy spowodowali ten kryzys, ale od nich się chce, żeby za ten kryzys płacili.

Zespół UB40 istnieje od 1978 roku. Jego nazwa wzięła się od nazwy formularza, który do opieki społecznej składali brytyjscy bezrobotni w czasie gdy zespół powstawał (Unemployment Benefit, Form 40). Zespół uczestniczył w licznych kampaniach społecznych, w tym antyrasistowskich lub wspierając inicjatywy organizacji pozarządowych.

Bartłomiej Zindulski


Na zdjęciu: okładka albumu "Who You Fighting For?".

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku