PPP i "Sierpień 80": Solidarność z rewolucjami w krajach arabskich

[2011-03-25 17:48:02]

Polska Partia Pracy "Sierpień 80" i Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" wydały wspólne oświadczenie, w którym wyrażają solidarność z falą rewolucyjną w świecie arabskim, a w szczególności z uczestnikami fali strajkowej w Egipcie, która wyraźnie wzniosła się po wybuchu w tym kraju powstania rewolucyjnego.

W oświadczeniu czytamy: Wyrażamy całkowite i bezwarunkowe poparcie dla ludzi pracy w Tunezji, Egipcie, Libii i innych krajach arabskich, którzy podjęli niezłomną walkę z panującymi tam reżimami, obalając dotąd dwóch usłużnych wobec zachodniego kapitału i imperializmu dyktatorów oraz wstrząsając władzą innych.

Następnie przypomina się wspólne postulaty uczestników strajków w całym kraju, takie jak podwyżka płacy minimalnej, wolność zrzeszania się w związkach zawodowych, prawo do strajku, stałe umowy o pracę dla osób zatrudnionych na umowy tymczasowe, renacjonalizacja sprywatyzowanych przedsiębiorstw oraz anulowanie planu prywatyzacji, jak też zapewnienie prawa do opieki medycznej. Znajdujemy też następującą ocenę ostatniej fali strajków: Protesty te miały niewątpliwy wpływ na rezygnację premiera Egiptu Ahmeda Szafika, podobnie jak analogiczne protesty w Tunezji przyczyniły się do dymisji tamtejszego premiera Mohameda Ghannusziego.

W oświadczeniu znajdujemy słowa o szczególnym podziwie dla robotników z wielkiej fabryki tekstylnej w mieście Mahalla w Delcie Nilu, których walka stała się przez ostatnie lata symbolem niezłomnego oporu dla walczących o prawa pracownicze na całym świecie i którzy w ostatnich dniach przeprowadzili zwycięski trzydniowy strajk.

Czytamy też, że w Egipcie przez ostatnie dziesięć lat wzrastał mimo brutalnych represji ruch protestu, którego kulminacją jest rewolucja egipska. Ruch ten pozostaje przykładem ważnym dla całego międzynarodowego ruchu walki o sprawiedliwość społeczną. W tym kontekście podkreślono też, że bojowe akcje pracownicze łączyły się w Egipcie z mobilizacjami przeciwko barbarzyńskiej okupacji Palestyny oraz agresjom imperialistycznym, które spustoszyły Afganistan i Irak.

Oświadczenie kończy się oceną doniosłości doświadczeń egipskich dla ruchu robotniczego w Polsce: Wasze postulaty przywodzą nam wreszcie na myśl to wszystko, o co walczymy w Polsce. Dobrze znamy realia bezrobocia, tymczasowych umów o pracę, niedostatecznej płacy minimalnej, rozpasanych represji za działalność związkową, prywatyzacji na oślep i wzrastającego rozwarstwienia społecznego czy braku dostępu do podstawowych świadczeń społecznych. Dlatego Wasza walka jest też naszą walką i solidarność z Wami pozostaje dla nas oczywista!

Pełna wersja oświadczenia (także w języku angielskim) dostępna jest tutaj.

Paweł Wartczyn


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku