Włochy: Imigranci tracą cierpliwość

[2011-04-03 22:23:44]

Sytuacja na włoskiej Lampedusie staje się bardzo napięta. Na niewielkiej wysepce pomiędzy Tunezją a Sycylią przebywa już około 4 tys. uchodźców z północnej Afryki, podczas gdy jej populacja to 5 tys. rodowitych mieszkańców. Wielu przybyszy nocuje w porcie na gołej ziemi. Występują też trudności z dostępem do pitnej wody i pożywienia.

Nielegalni imigranci mają zostać przetransportowani do obozów na Sycylii oraz w okolice Neapolu. Niestety, ostatnie dni przyniosły złe warunki pogodowe, które uniemożliwiły promom kursowanie. Transporty zostały wstrzymane lub w najlepszym wypadku znacznie ograniczone.

Tymczasem ludzi wciąż przybywa. Od połowy stycznia, kiedy w krajach Maghrebu zaczęły się rewolty na Lampedusę udało się przedostać około 15-20 tysiącom imigrantów. Tylko w marcu do wybrzeża dotarło 78 łodzi z Tunezji. W ostatnich tygodniach przypływają także łodzie z Libii.

Wyspa jest poważnie przeludniona. Mieszkańcy coraz gorzej znoszą sąsiedztwo przybyszy, pogarszają się warunki bytowe uciekinierów, którzy utknęli. Kilkunastu młodych mężczyzn podłożyło ogień w parafii, w której mieszkali. Chcieli zaprotestować, ponieważ tylko część większej grupy dostała się na prom na kontynent. Wcześniej także wybuchł pożar - w ogniu stanęła stara przyczepa kempingowa, w której pomieszkiwali imigranci. Nie wiadomo jednak czy był to wypadek czy pierwsza próba zwrócenia na siebie uwagi. W Mandurii w południowych Włoszech jeden z imigrantów próbował podpalić się w geście rozpaczy, powstrzymała go jednak policja.

Podejmowane są także próby ucieczki z obozów zlokalizowanych na półwyspie. Niektórym udało się nawet dotrzeć do granic Francji. Lokalna policja odsyła jednak imigrantów z powrotem do Włoch.

Włochy zapowiadają natomiast, że deportacja spotka każdego Tunezyjczyka, na którego w Europie nie czeka legalne zatrudnienie. Minister spraw wewnętrznych Roberto Maroni już wcześniej wspominał o możliwości przymusowych deportacji. Wtóruje mu francuski premier François Fillon, który zaapelował o uszczelnienie morskiej granicy Unii Europejskiej oraz o ewentualne dofinansowanie przez nią Włoch w walce z napływem imigrantów.

Maria Skóra


Foto: PAP/EPA

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


16 maja:

1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).

1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.

1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.

2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.

2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.

2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.

2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.

2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.


?
Lewica.pl na Facebooku