
Jemen: Stany Zjednoczone chcą zmusić prezydenta do ustąpienia
[2011-04-06 06:40:58]
Jak pisał 4 kwietnia amerykański dziennik "The New York Times", Stany Zjednoczone prowadzą poufne rozmowy z prezydentem Jemenu Ali Abdullahem Salihem (na zdjęciu), usiłując przekonać go do odejścia i oddania władzy. Jest to istotny zwrot w polityce Waszyngtonu. USA przez całe lata wspierały reżim Saliha uznając go za czołowego sojusznika w walce z Al-Kaidą. Jak wynika z ujawnionych przez WikiLeaks dokumentów amerykańskiego Departamentu Stanu, Salih nie tylko wyrażał zgodę na bombardowanie przez USA sił al-Kaidy, lecz wręcz przekonywał, że nalotów tych dokonywało lotnictwo Jemenu.
Plany Waszyngtonu mogą liczyć na wsparcie ze strony opozycji. Koalicja opozycyjna zaproponowała, aby do czasu nowych wyborów prezydenckich władzę w kraju przejął wiceprezydent Abd al-Rab Mansur al-Hadi.
Stany Zjednoczone powstrzymywały się od krytyki Saliha również podczas tegorocznych protestów, w których, według Amnesty International, zginęło co najmniej 95 ludzi. Jednakże rozwój sytuacji, grożącej wybuchem społecznym zmusił administrację amerykańską do korekty swojego stanowiska. USA nie mogą sobie pozwolić na niekontrolowaną rewolucję, w wyniku której do władzy mogłyby dojść siły polityczne nie respektujące interesów Stanów Zjednoczonych. "The New York Times" cytuje anonimowego funkcjonariusza amerykańskiej administracji, który twierdzi, iż Waszyngton ma zamiar doprowadzić do przekazania władzy tym, którzy będą w stanie kontynuować operację antyterrorystyczną w Jemenie. Bardziej ogólnikowo wypowiedział się rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner mówiąc, że walka z terroryzmem na terenie Jemenu będzie trwała nadal bez względu na osobę, mając tu na myśli osobę prezydenta.
Do negocjacji między władzą a opozycją nawołuje natomiast Rada Współpracy Zatoki Perskiej, która 3 kwietnia oświadczyła, że wywrze nacisk na rząd i opozycję, aby wspólnie doszli do porozumienia w celu przełamania obecnego status quo. Opozycja odmawia jednak wszelkich rozmów z władzą, dopóki Salih pozostaje na stanowisku.
Bolesław K. Jaszczuk
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
Więcej ogłoszeń...
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?