Egipt: Partia Mubaraka została rozwiązana

[2011-04-17 07:18:38]

Egipski Naczelny Sąd Administracyjny rozwiązał 16 kwietnia Narodową Partię Demokratyczną, która sprawowała władzę w czasach prezydentury Hosniego Mubaraka. Spełniony został w ten sposób jeden z podstawowych postulatów wysuwanych podczas ostatnich protestów społecznych. Środki finansowe partii, siedziby i budynki przeszły na własność państwa. Jednocześnie wobec kilku czołowych funkcjonariuszy partii toczy się postępowanie karne. Zostali oni oskarżeni o sprzeniewierzenie pieniędzy.

Wcześniej część działaczy NDP na czele z nowym sekretarzem generalnym, Talaatem Sadatem, bratankiem Anwara Sadata - który do tej pory nie był członkiem partii i uważany był za opozycjonistę - zadeklarowała chęć zmiany nazwy ugrupowania na Nową Partię Narodową. W swoim oświadczeniu Sadat stwierdził, że oczyści NDP ze skorumpowanych działaczy, a partia przyjmie w swoim programie ideały głoszone przez uczestników Rewolucji 25 Stycznia.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku