Islandia: Nowe prawo prasowe budzi kontrowersje

[2011-04-18 15:31:18]

Islandzki parlament Alþingi uchwalił 15 kwietnia ustawę dotyczącą kontroli mediów. Przewiduje ona utworzenie rządowego komitetu do spraw kontaktów ze środkami masowego przekazu. W swoich założeniach nowe prawo ma chronić dzieci przed dostępem do treści obscenicznych, a jednocześnie gwarantować wolność wypowiedzi. Za przyjęciem ustawy głosowało 30 deputowanych, 14 było przeciw a 19 nie wzięło udziału w głosowaniu. Przeciw zagłosowało 13 z 16 posłów z centroprawicowej, konserwatywnej Partii Niepodległości (Sjálfstæðisflokkurinn) oraz jedna deputowana z centrowej, liberalnej Partii Postępowej (Framsóknarflokkurinn). Warto przypomnieć, że w latach 1995-2007 obie te partie tworzyły koalicję rządową.

Przyjęcie ustawy już wzbudziło sporo kontrowersji pomimo, jak pisze islandzki portal icenews.is, szlachetnych intencji. Islandczycy obawiają się, że nowe prawo umożliwi stosowanie przez rząd cenzury nie tylko obyczajowej. Około 2 tysięcy osób wystosowało do prezydenta Islandii Ólafura Ragnara Grímssona (na zdjęciu) petycję z prośbą o zawetowanie ustawy i poddanie jej pod referendum. Prezydent już raz zawetował zgłoszoną przez poprzedni rząd koalicyjny ustawę przewidującą ograniczające własności środków masowego przekazu. Zgodnie z islandzką konstytucja, prezydenckie weto oznacza poddanie projektu nowego prawa pod powszechne referendum. W obawie przed jego wynikiem ówczesny rząd wycofał z parlamentu projekt ustawy. Podobna sytuacja może mieć miejsce również w przypadku obecnie uchwalonego prawa. Byłby to zaledwie drugi w 63-letniej historii republiki przypadek zawetowania ustawy przez prezydenta.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku