Opatentowanie oprogramowania

[2004-11-03 12:11:56]

Wczoraj w warszawskiej galerii Le Madame odbyło się spotkanie pt. "... lub czasopisama" w UE, dotyczące dyrektywy Bolkensteina, czyli kwestii opatentowania oprogramowania komputerowego. Kilka polskich organizacji społeczno-politycznych: Fundacja na rzecz Wolnej Infrastruktury Informacyjnej (FFII), Internet Society Polska (ISOC), Unia Pracy, Federacja Młodych Unii Pracy, Antyklerykalna Partia Postępu "Racja" i jej młodzieżówka oraz Zieloni 2004 chce, aby polski rząd sprzeciwił się tej dyrektywie i opowiedział się za poprawkami naniesionymi na projekt przez Parlament Europejski.

Dyrektywa Bolkensteina- 2002/0047 COM (COD) przeszła przez pierwsze czytanie w Radzie Unii Europejskiej 18.05. Większość ministrów z krajów UE nie bardzo wówczas wiedziała za czym się opowiada, a podczas obrad dokonano zręcznej manipulacji. Kilka parlamentów krajowych, m.in. Bundestag, zobligowało już swoich ministrów do zmiany stanowiska w tej sprawie. Polska nie wyraziła do tej pory swojego zdania w Radzie UE, może więc jeszcze sprzeciwić się dyrektywie w obecnym kształcie. Ma na to czas do 25 listopada.

Ze strony polskiego rządu dyrektywa leży w gestii Ministra Nauki i Informatyzacji Michała Kleibera, do którego list z wątpliwościami dotyczącymi dyrektywy wysłał Adam Gierek, poseł do Parlamentu Europejskiego.

28 października klub parlamentarny Unii Pracy złożył wniosek o przedstawienie informacji bieżącej w sprawie dyrektywy, co nastąpi jutro. Zaraz po przedstawieniu tej informacji o godzinie 13-ej w galerii Le Madame odbędzie konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego klubu parlamentarnego Unii Pracy Andrzeja Aumillera, współprzewodnicącej partii Zieloni 2004 Magdaleny Mosiewicz oraz przedstawicielami FFII i ISOC. W sobotę (6.11) o godz. 18 w Le Madame (ul. Koźla 12) odbędzie się bezpłatny pokaz filmu z obrad Rady UE, podczas których dokonano zręcznej manipulacji dla przyjęcia projektu dyrektywy.

Więcej informacji na temat walki z opatentowaniem oprogramowania i dyrektywy Bolkensteina na stronach: www.nosoftwarepatents.com i www.ffii.org.pl

Kamil Lirski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku