Sąd uniewinnił Kiszczaka

[2011-04-26 21:50:22]

26 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Czesława Kiszczaka (na zdjęciu) w procesie dotyczącym śmierci górników w kopalni Wujek w 1981 r. Jak ogłosił sędzia Marek Walczak, nie ma dowodów na to, że działania generała przyczyniły się do tragedii.

Był to już czwarty proces w tej sprawie. W pierwszym Kiszczaka uniewinniono, a potem skazano na dwa lata więzienia w zawieszeniu. Za trzecim razem sąd uznał, że sprawa się przedawniła; jednak w 2009 r. nakazał ponowny proces.

Tym razem prokuratura domagała się dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat, oskarżając generała o przekazanie dowódcom MO uprawnień do wydania rozkazu użycia broni bez podstawy prawnej. Oskarżenie jest niezgodne z prawdą i niepoparte żadnymi dowodami - twierdził Kiszczak w sądzie.

Wiele wskazuje jednak na to, że sprawa na tym się nie zakończy. Maciej Bednarkiewicz, który reprezentuje w procesie rodziny ofiar zapowiedział, że jeśli będzie trzeba sprawa trafi do Sądu Najwyższego, a nawet do Strasburga.

Piotr Kuligowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 października:

1807 - W Londynie urodziła się Harriet Taylor, filozofka i feministka tzw. "pierwszej fali". Była współpracowniczką, a od 1851 żoną filozofa J.S. Milla, który gł. pod jej wpływem zaczął popierać postulaty feminizmu.

1919 - Zamach na jednego z liderów lewicowego USPD Hugona Hassego.

1976 - Oddano do użytku trasę Warszawa-Katowice (tzw. „gierkówkę”).

1982 - Olof Palme został po raz drugi premierem Szwecji.

1990 - 17 Palestyńczyków zginęło, a ponad 100 zostało rannych w starciach z izraelską policją na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.

1992 - W Unkel zmarł Willy Brandt (właśc. Karl Herbert Frahm), polityk SPD, kanclerz RFN.

1999 - Londyński sąd magistracki orzekł, iż można wydać Pinocheta hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2012 - Alberto Vaquina (FRELIMO) został premierem Mozambiku.


?
Lewica.pl na Facebooku