Egipt: O roli przemocy w rewolucji
[2011-04-28 19:28:53]
![]() Hamalawi, który sam był uczestnikiem powstania, przedstawia nagranie z 28 stycznia ("Piątku Gniewu") w Suezie, na którym widzimy jak rewolucjoniści w Suezie szturmują posterunki policji i konfiskują broń palną, po czym używają jej, broniąc się przed policją. Czytamy następnie, że ludzie nie siedzieli potulnie i nie przyjmowali przemocy z uśmiechem i kwiatami. [...] Walczyliśmy z policją i zbirami Mubaraka, używając kamieni, koktajli Mołotowa, kijów, mieczy i noży. Wspomina, że podczas "Piątku Gniewu" niemal we wszystkich dzielnicach miast egipskich miał miejsce szturm uczestników rewolucji na posterunki policji. Hamalawi stwierdza również, że Egipcjanie dobrze rozumieją, jakie są rzeczywiste funkcje policji, gdyż w każdej rodzinie znajduje się ktoś, kto padł ofiarą tortur czy złego traktowania na komisariacie. Nie mówię przy tym nawet o fabrykach tortur Państwowej Policji Bezpieczeństwa. Mówię o "zwykłej policji". Hamalawi wymienia kolejne przypadki przemocy rewolucyjnej w Egipcie, pisząc o symbolach władzy i korupcji, będących obiektem ataku zrewoltowanych mas, takich jak na przykład budynki należące do niedawno rozwiązanej i stanowiącej jeden z filarów dyktatury Partii Narodowo-Demokratycznej, które uczestnicy powstania spalili. Również siedziby policji bezpieczeństwa w Rafah, Arisz i innych miastach skutecznie szturmowano z użyciem RPG, granatów ręcznych i karabinów maszynowych. Wreszcie, w trakcie powstania dokonano takich aktów sabotażu jak wysadzenie linii przesyłowych, zapewniających dostawy gazu do Izraela i Jordanii (w ostatnich dniach gazociąg zaopatrujący Izrael stał się obiektem kolejnego takiego ataku). Autor pisze następnie: Przemoc rewolucyjna nigdy nie działa na oślep i zdecydowanie odmawia potępienia jej aktów, o których wspomina. W każdej bez wyjątku rewolucji w historii ma miejsce pewien poziom przemocy. Jako pierwsze przemoc zawsze stosuje państwo, nie zaś lud. Ten pozostaje zmuszony chwycić za broń czy cokolwiek wpadnie mu w ręce, aby się bronić - stwierdza Hamalawi, po czym konkluduje: Niech wszyscy nasi męczennicy spoczną w pokoju. Ich krew nie pójdzie na marne. Rewolucja trwa... Pełny materiał dostępny jest tutaj. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?