USA: Sąd nakazuje nowe przesłuchanie Mumii Abu-Jamala

[2011-04-29 12:01:28]

Sąd apelacyjny w Filadelfii nakazał ponowne przesłuchanie dziennikarza i działacza politycznego Mumii Abu-Jamala w ciągu 6 miesięcy. Został on skazany na karę śmierci za morderstwo filadelfijskiego policjanta Daniela Faulknera i od 1986 roku przebywa w celi dla skazańców w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze SCI Greene niedaleko Waynesburga w Pensylwanii (po licznych apelacjach wyrok śmierci, lecz nie sam wyrok skazujący, został unieważniony). Abu-Jamal, jak i jego zwolennicy, twierdzą, że jest on niewinny, a jego aresztowanie i skazanie ma podłoże polityczne.

W 1981 roku, gdy Abu-Jamal pracował jako taksówkarz, został zatrzymany i oskarżony o zabójstwo policjanta, który wcześniej, podczas rutynowej kontroli drogowej, zatrzymał jego młodszego brata Williama Cooka. Według prokuratury Abu-Jamal wyszedł rzekomo z zaparkowanej w pobliżu taksówki i strzelił Faulknerowi w plecy. Faulkner odpowiedział ogniem, poważnie raniąc Abu-Jamala. Następnie Abu-Jamal natarł na Faulknera i strzelił do niego czterokrotnie z bliskiej odległości, a jeden z pocisków trafił w twarz, zabijając policjanta.

Do października 1970 Mumia Abu-Jamal był działaczem radykalnie lewicowej Partii Czarnych Panter (Black Panther Party). Został także aktywnym działaczem politycznym w więzieniu. Opublikował m.in. książkę opisującą więzienne życie pt. "Live from Death Row". Jego komentarze często pojawiają się w programach radiowych. Głos Mumii pojawiał się na albumach rapera Immortal Technique. Abu-Jamal ma szerokie poparcie w skali międzynarodowej. W październiku 2003 roku otrzymał status honorowego mieszkańca Paryża podczas ceremonii, na której pojawiła się m.in. była działaczka Czarnych Panter, Angela Davis. W 2006 roku jego imieniem nazwaną jedną z ulic w mieście Saint-Denis.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku