Holandia: Europejska konferencja w obronie publicznej służby zdrowia

[2011-05-09 18:35:52]

Z inicjatywy Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w dniach 7-8 maja w Międzynarodowym Instytucie Badan i Kształcenia (IIRE) w Amsterdamie w Holandii spotkali się aktywiści związków zawodowych, stowarzyszeń społecznych i partii politycznych, którzy działają na rzecz obrony sektora ochrony zdrowia w sześciu krajach Europy - w Polsce, we Francji, w Wielkiej Brytanii, w Irlandii, w Niemczech i w Szwecji.

Z Polski w konferencji wzięli udział przedstawiciele WZZ "Sierpień 80", Polskiej Partii Pracy - "Sierpień 80 oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (z regionu śląskiego oraz ze szpitala w Świdnicy), z Francji - Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia i Opieki Społecznej "Solidarny-Jednosciowy-Demokratyczny" (SUD Santé-sociaux), Koordynacja Komitetów Obrony Szpitali i Położnictwa Lokalnego (Coordination des Comites de Defense des Hopitaux et Maternites de Proximite) i Nowa Partia Antykapitalistyczna (Nouveau parti anticapitaliste), z Wielkiej Brytanii - organizacje Ratować Służbę Zdrowia (Health Emergency) i Zachować Publiczny Charakter Naszej Narodowej Służby Zdrowia (Keep our NHS public), z Irlandii - Ludzie Ponad Zyskiem (People Before Profit), z Niemiec - Związek Rewolucyjnych Socjalistów (Revolutionär Sozialistischer Bund) i ze Szwecji - Partia Socjalistyczna (Socialistiska Partiet).

Uczestnicy konferencji uznali, że obecnie prowadzona są ataki przeciwko prawu ludności do opieki zdrowotnej oraz przeciwko systemom ochrony zdrowia m.in. poprzez coraz dalej idącą prywatyzację i merkantylizację sektora ochrony zdrowia i opieki społecznej, a prowadzone we wszystkich krajach Europy polityki zaciskania pasa doprowadziły do brutalnego zaostrzenia tych ataków. W dokumencie końcowym przyjętym na spotkaniu zaapelowano o budowę jak najszerszych ram oporu przeciwko prywatyzacji, korupcji w sektorze lecznictwa oraz kolejnym wyrzeczeniom, jakie kapitalizm próbuje narzucić ludziom.

Podczas konferencji przedłożono pod dyskusję sprawę konieczności powołania europejskiej koordynacji tych protestów wokół żądań powszechnego prawa dostępu dla wszystkich do systemu ochrony zdrowia, do wszystkich świadczeń ochrony zdrowia i opieki społecznej, bezpłatnego leczenia, oraz odrzucenia wszelkich ograniczeń w dostępie ludności do leczenia, demokracji sanitarnej, określania potrzeb w zakresie ochrony zdrowia przez samo społeczeństwo oraz żądań opierających się na publicznym bądź kolektywnym systemie finansowania, uznając, że zdrowie nie może być źródłem zysków. Organizacje uczestniczące w Konferencji Amsterdamskiej zadeklarowały, że podejmą dalsze kroki aby taka sieć rozszerzyła się na jak największą ilość krajów Europy i aby włączyły się do niej wszystkie organizacje społeczne podzielające ten punkt widzenia. Kolejne ogólnoeuropejskie spotkanie w obronie publicznej służby zdrowia ma odbyć się w listopadzie w Polsce.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku