Francja: Olivier Besancenot nie będzie kandydował w wyborach prezydenckich

[2011-05-11 07:55:16]

Założyciel francuskiej Nowej Partii Antykapitalistycznej (Nouveau parti anticapitaliste, NPA) Olivier Besancenot oświadczył, iż nie będzie kandydował w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W liście otwartym określił swą decyzję jako polityczną za którą bierze odpowiedzialność. Już przed kilkoma laty wyraźnie stwierdziłem, że nie liczę na to, aby mieć abonament na wybory prezydenckie, ponieważ nie zamierzam być wiecznym kandydatem skrajnej lewicy - pisze w swym liście Besancenot. Jednocześnie deklaruje, iż jest gotów w 100 procentach poświęcić się swojej partii w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Olivier Besancenot dwukrotnie kandydował na prezydenta z ramienia trockistowskiej Komunistycznej Ligi Rewolucyjnej (Ligue communiste révolutionnaire, LCR). W 2002 r., mając zaledwie 28 lat, uzyskał 4.25 proc. głosów, a w roku 2007 - 4,08 proc. Wówczas głosowało na niego prawie 1,5 miliona wyborców.

W 2009 roku był jednym z założycieli Nowej Partii Antykapitalistycznej. Inicjatorami utworzenia nowej partii byli działacze LCR, jednakże - jak powiedział Besancenot - NPA nie jest partią wyłącznie trockistowską, lecz opiera się na tradycjach rewolucyjnych, marksistowskich i wolnościowych. Besancenot został liderem pełniąc oficjalnie funkcję rzecznika. Z przewodnictwa partii zrezygnował w marcu br. Deklarując pragnienie odnowy partii oświadczył, że nie będzie się ubiegał o to stanowisko. Komitet Polityczny desygnował dwie nowe rzeczniczki: nauczycielkę w liceum Myriam Martin i pracownicę techniczną w przemyśle chemicznym Christine Poupin.

NPA wystawiła własne listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku, zdobywając 4,88 proc. głosów, co nie wystarczało do uzyskania mandatów w PE. Lepszy wynik osiągnął Front Lewicy (Front de gauche), w skład którego weszła Francuska Partia Komunistyczna (Parti communiste français) oraz Partia Lewicy (Parti de gauche) utworzona przez lewicowych dysydentów z Partii Socjalistycznej (Parti socialiste). Front zdobył 6,47 proc. głosów i 5 mandatów. W tegorocznych wyborach municypalnych 15 samodzielnych list NPA uzyskało 2,85 proc. głosów, a Besancenot, startujący w okręgu Île-de-France, 3,13 proc. W trzech okręgach NPA wystawiła swoich kandydatów na listach Front Lewicy. W okręgu Limousin w drugiej turze Front zdobył 19,1 proc. głosów, a dwóch przedstawicieli NPA zostało wybranych do lokalnego samorządu.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku