Związek Nauczycielstwa Polskiego prowadzi wśród pracowników oświatowych i rodziców akcję informacyjną na temat konsekwencji, które przynieść mogą zmiany forsowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Zdaniem związkowców umożliwienie przekazywania szkół innym podmiotom w celach "zlecania zadań oświatowych" może doprowadzić do urynkowienia szkół publicznych, a zatem do demontażu publicznej, samorządowej oświaty. Co więcej, pomysły MEN pociągną za sobą prywatyzację odpowiedzialności za edukację na rodziców oraz na organizacje działające w sferze pożytku publicznego.
Związek Nauczycielstwa Polskiego postanowił pokazać Minister Edukacji Narodowej czerwoną kartkę za propozycję, którą przedstawiła w stosunku do oświaty - skomentował wiceprezes ZG ZNP Jarosław Czarnowski.
Przedstawiciele ZNP w całym kraju rozdają ulotki "Czerwona kartka dla MEN", w których informują o społecznych kosztach prywatyzacji edukacji.
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.