Warszawa: Zakończył się Weekend Antykapitalizmu 2011

[2011-05-19 14:48:28]

W dniach 13-15 maja odbył się w Warszawie Weekend Antykapitalizmu - coroczny cykl wykładów i dyskusji organizowanych przez Pracowniczą Demokrację. W tym roku odbyło się dziewięć spotkań, które rozpoczął pokaz filmów z YouTube i prelekcja o rewolucji w świecie arabskim. To właśnie arabskie rewolucje, co zupełnie zrozumiałe, były nicią przewodnią tegorocznego Weekendu. Temat ten budził największe emocje i był najszerzej komentowany.

Zainteresowani mogli wysłuchać m.in. Simona Assafa, brytyjsko-libańskiego dziennikarza, który, jako znawca państw arabskich, przedstawił przyczyny, przebieg i specyficzną dynamikę masowych buntów społecznych w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Wśród zagranicznych gości był również Kieran Allen, pracownik Uniwersytetu w Dublinie, autor książek o kryzysie irlandzkim. Allen, operując wieloma przykładami, naświetlił załamanie się "celtyckiego tygrysa" i skutki jakie kryzys wywiera na irlandzkich pracowników i system socjalny tego kraju. Omówił też pokrótce działalność irlandzkich socjalistów, których pięcioosobowa reprezentacja zasiada w tamtejszym parlamencie.

Tematem zajmującym ostatnio czołowe miejsce w mediach była sprawa budowy elektrowni atomowej w Polsce i ogólnie kwestia energii nuklearnej. Tematu tego nie zabrakło także podczas Weekendu. Z wielkim znawstwem, przedstawiając cały zbiór faktów, których próżno by szukać w oficjalnych mediach problem omówili Jarema Dubiela z Inicjatywy Anty-Nuklearnej, Agnieszka Grzybek z Zielonych 2004 i Łukasz Drozda z Pracowniczej Demokracji.

Oprócz spotkań tematycznych odbyły się również dwa panele dotyczące spraw edukacji i roli związków zawodowych w walce z antypracowniczą polityką rządu (Sabina Małyszka, pielęgniarka z OZZPiP oraz Krzysztof Łabądź z WZZ "Sierpień 80"). Prelegenci podkreślali potrzebę jedności w walce przeciwko atakom na poziom życia pracowników i dostęp do bezpłatnej edukacji. Dzięki Katarzynie Bielińskiej, doktorantce SNS PAN i członkini Pracowniczej Demokracji, mogliśmy również dowiedzieć się, jak wyglądała walka studentów serbskich i chorwackich z atakami na edukację w tych krajach. Były także spotkania nt. kryzysu kapitalizmu, dzisiejszego imperializmu oraz o dziedzictwie Karola Marksa.

W Weekendzie Antykapitalizmu oprócz członków Pracowniczej Demokracji i osób niezrzeszonych, wzięli też udział działacze innych organizacji, w tym Polskiej Partii Pracy - "Sierpnia 80" (m.in. jako mówca Zbigniew Kowalewski), Zielonych 2004, Demokratycznego Zrzeszenia Studenckiego (przemawiał Maciej Łapski), "Le Monde Diplomatique" (mówczyni Magda Qandil). Na Weekendzie przemawiali także: Filip Ilkowski, Joanna Puszwacka, Ellisiv Rognlien i Andrzej Żebrowski. Moderował i tłumaczył Jacek Drozda. Każde spotkanie gromadziło od 20 do 40 uczestników.

W trakcie Weekendu promowano również świeżo wydaną książkę zmarłego w 2009 roku brytyjskiego marksisty Chrisa Harmana - "Kapitalizm Zombi. Globalny kryzys i aktualność myśli Marksa". Praca ta, która w przystępny sposób wykłada marksistowską ekonomię i daje jasne odpowiedzi na wiele pytań związanych m.in. ze światowym kryzysem gospodarczym, cieszyła się dużym zainteresowaniem i znalazła licznych nabywców.

Wstęp do pracy Harmana, autorstwa Filipa Ilkowskiego, dostępny jest w majowym numerze pisma Pracowniczej Demokracji na stronie pracowniczademokracja.org.

Kuba Olszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku