Przedstawiciele organizacji lokatorskich spotkali się z ministrem

[2011-05-20 11:06:00]

18 maja odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji lokatorskich z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotrem Styczniem oraz ministerialnymi ekspertami od budownictwa społecznego.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Komitetu Obrony Lokatorów i Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. Dotyczyło ono sprzeciwu organizacji lokatorskich wobec planu zmian prawa proponowanych przez ministerstwo, a polegających miedzy innymi na wprowadzeniu czasowego najmu komunalnego z możliwością weryfikowania, czy w zasobie komunalnych nie mieszkają osoby "zbyt zasobne". Ministerstwo proponuje również zniesienie uprawnień do lokalu socjalnego przysługujących w toku eksmisji grupom takim jak np. rodzice wychowujący małoletnie dzieci, kobiety w ciąży, osoby przewlekle chore, inwalidzi itp. Według projektu sąd miałby w każdym przypadku decydować kierując się sytuacją materialną eksmitowanego.

Przedstawiciele organizacji lokatorskich przedstawili swoje stanowisko, według którego proponowana nowelizacja prawa jest dla nich nie do przyjęcia.

Piotr Ciszewski z WSL powiedział, że ministerstwo słusznie zauważyło w uzasadnieniu nowelizacji problem braku mieszkań komunalnych, tyle że przełożyło to na całkowicie błędne propozycje ograniczające dostęp do mieszkań, zamiast promujące budownictwo społeczne. Przedstawił również propozycje WSL dotyczące miedzy innymi zobowiązania deweloperów do budowania mieszkań społecznych w zamian za preferencyjne traktowanie.

Jakub Gawlikowski skrytykował pomysł weryfikacji umów najmu komunalnego, twierdząc, że z doświadczenia organizacji lokatorskich w kontaktach z samorządem wynika, że kryteria celowo będą zaniżane, aby jak najwięcej osób straciło prawo do mieszkań komunalnych. Mówił również, że nie może być mowy o zmianie wysokości czynszów komunalnych tak, aby pokrywały koszty nieruchomości, co również planuje ministerstwo. Taka sytuacja byłaby karą dla lokatorów budynków znajdujących się w najgorszym stanie, którzy płaciliby większe czynsze za gorsze warunki mieszkaniowe. Dodał, że często osoby te same wykładały niemałe pieniądze, aby ich mieszkania były pełnowartościowe.

Agata Nosal z KSS omówiła problem eksmisji. Powiedziała, że eksmisja do pomieszczenia tymczasowego, czyli bez przyznania lokalu socjalnego to rozłożona na raty eksmisja na bruk. Powiedziała, że często praktyka sądów pokazuje, że przy okazji eksmisji nie analizują one rzeczywistej sytuacji eksmitowanego lokatora. Wyraziła obawę, że zmiana prawa spowoduje poważne, niekorzystne konsekwencje społeczne i stoi w sprzeczności z zapewnieniami o chęci przeciwdziałania bezdomności.

Minister Styczeń mówił, że przygotowując zmiany ministerstwo zakładało racjonalne działania samorządów oraz sądów. Dodał, że celem zmian jest zapewnienie przepływu osób w zasobie mieszkaniowym i ułatwienie dostępu do niego osobom rzeczywiście potrzebującym. Nie odniósł się do propozycji rozwoju mieszkalnictwa społecznego, dodał jednak, że od pewnego czasu samorządy skuteczniej wykorzystują przekazywane im na ten cel środki z budżetu.

Pytany o to, na jakich zasadach były dobierane organizacje konsultujące proponowane zmiany, że znalazła się wśród nich znaczna reprezentacja lobby bankowego, pracodawców i deweloperów, stwierdził, że są to organizacje z urzędu konsultujące zmiany prawne. Dodał, że nie ma możliwości, aby w ich grono zostały włączone stowarzyszenia lokatorskie. Zaproponował organizacjom lokatorskim zwrócenie się do sejmowej komisji infrastruktury, która będzie jeszcze debatowała nad ministerialnymi propozycjami zmian prawnych.

Przedstawiciele organizacji lokatorskich zapowiedzieli, że jeśli ich zdanie nie będzie brane pod uwagę, będą miały miejsce protesty nie tylko w Warszawie, ale wszędzie, gdzie działa ruch lokatorski.

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku