Burzliwe Dni Gniewu

[2011-05-28 23:21:11]

W Warszawie odbyła się 28 maja demonstracja "Dni Gniewu Społecznego" organizowana przez Związek Syndykalistów Polski oraz Komitet Obrony Lokatorów. Wzięli w niej udział również członkowie Lewicowej Alternatywy, Młodych Socjalistów i Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Protest odbywał się przeciwko marnotrawieniu publicznych pieniędzy w związku z wizytą w Polsce Baracka Obamy oraz przeciwko pogarszającej się sytuacji socjalnej w kraju.

W demonstracji uczestniczyło około 150 osób. Odbywała się ona pod Ministerstwem Gospodarki w Warszawie.

Mówcy zwracali uwagę na to, że w sytuacji w której brakuje pieniędzy na mieszkania czy transport stoją one pod postacią policjantów w związku z szopką zafundowaną mieszkańcom miasta przy okazji wizyty Obamy.

Demonstrujący zostali otoczeni przez ponad 200 policjantów. Pomimo tego, że protest był legalny i zalegalizowana została trasa przemarszu w kierunku Pałacu Prezydenckiego, policja nie zezwoliła na przemarsz. W momencie, gdy demonstrujący chcieli wyruszyć spod ministerstwa doszło do przepychanek.

Na miejscu pojawiły się dodatkowe siły policji z miotaczami gazu oraz po raz pierwszy w Polsce LRAD czyli Urządzeniem Dźwiękowym Dalekiego zasięgu (na zdjęciu) - wykorzystywanym do obezwładniania skoncentrowanymi falami dźwiękowymi.


Nad zebranymi krążył filmujący wydarzenie policyjny śmigłowiec. W okolicznych budynkach obecni byli również snajperzy.

Policja nie zgodziła się na alternatywną, proponowaną wcześniej trasę przemarszu. Jak stwierdził oficer nie spodobały mu się wygłaszane przez mówców wezwanie do stworzenia w Polsce drugiego Egiptu lub Tunezji i obalenia władzy.



Demonstranci zostali otoczeni i byli przetrzymywani przez policję przez ponad trzy godziny. Według policji uzasadnieniem było "wtargnięcie na teren Ministerstwa Gospodarki", polegające na tym, że część osób przez pewien czas znajdowała się pod należącymi do gmachu arkadami.

Policja z miejsca zgromadzenia wypuszczała tylko osoby, które wcześniej się wylegitymowały. Na miejscu pozostało około 30 osób twierdzących, ze pokażą dokumenty jeśli funkcjonariusze będą się tego domagać zgodnie z procedurą.

Po godzinie 17.00 policja w brutalny sposób zatrzymała siedem osób, głównie kobiet, które odmawiały wylegitymowania się. Zatrzymanie odbyło się w brutalny sposób, pomimo, że zatrzymywani nie stawiali czynnego oporu.

Kilkanaście osób udało się na posterunek przy ul. Wilczej, gdzie byli przetrzymywani zatrzymani i pozostało tam póki wszyscy nie zostali zwolnieni.

Na razie nie wiadomo jakie zarzuty zostaną postawione uczestnikom demonstracji. Funkcjonariusze twierdzili, ze będzie analizowany monitoring w celu zidentyfikowania osób, które "wtargnęły na teren ministerstwa".

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku