Amsterdam: Europejska Konferencja Pracowników Przemysłu Motoryzacyjnego

[2011-06-01 17:08:41]

W dniach 28-29 maja w Amsterdamie odbyła się Europejska Konferencja Pracowników Przemysłu Motoryzacyjnego. Uczestniczyli w niej działacze i działaczki z Polski, Włoch, Hiszpanii, Francji, Szwecji, Rosji i Stanów Zjednoczonych, pracujący w następujących przedsiębiorstwach: Fiat Włochy, Fiat Polska, Ford Francja, Ford Hiszpania, Opel Polska, Renault Francja, Renault Hiszpania, Peugeot-Citroën (PSA), Volvo Trucks, Seat i Volkswagen.

Konferencję rozpoczął przewodniczący WZZ "Sierpień 80", Bogusław Ziętek, a następnie wprowadził w temat problemów pracowniczych Jean Cloude Vessilier. Ukazał kierunki zagrożeń dotykających pracowników w obecnych uwarunkowaniach ekonomicznych i politycznych. Mówił, że od kilku lat wyraźnie nasiliła się presja pracodawców na drastyczne obniżanie kosztów pracy, ograniczając to działanie głównie do zabierania pracownikom ich uprawnień oraz zmuszając do ich do zwiększania wysiłku przy jednoczesnym obniżaniu poziomu płac. Działania te niejednokrotnie skorelowane są z wyprowadzaniem produkcji do innych krajów o niższych kosztach pracy, bądź szantażuje się załogi zakładów pracy zamknięciem firmy.

Przedstawiciele poszczególnych firm motoryzacyjnych prezentowali, co dzieje się w firmach, koncernach, w których pracują i działają. Z tych wypowiedzi widać wyraźnie, że w większości zakładów motoryzacyjnych stosowany jest podobny schemat walki ze związkami zawodowymi, sprowadzający się do jednego wniosku: za wszelką cenę pracodawcy chcą zniszczyć związki zawodowe, które mocno staja w obronie pracowników. Co więcej - stosowane są bardzo podobne metody walki - niszczenie związku przebiega częstokroć poprzez szantaż i przymuszanie pracowników do określonych zachowań - przymus wypisywania się z organizacji związkowej.

Przyjęto Deklarację Europejskiej Konferencji Pracowników Przemysłu Motoryzacyjnego, którą ze strony polskiej podpisali działacze "Sierpnia 80": Bogusław Ziętek, Franciszek Gierot (Fiat Auto Poland), Zbigniew Pietras (General Motors Manufacturing Poland) oraz 10 innych sygnatariuszy związkowych.

Uczestnicząc w walkach związkowych i politycznych przekonaliśmy się, jak wielka jest skala skoordynowanych ataków pracodawców przeciwko pracownikom przemysłu motoryzacyjnego. Wszędzie, w całej Europie, padamy ofiarą takich samych ofensyw przeciwko miejscom pracy, warunkom pracy i płacom. Upowszechnia się metoda organizowania przez pracodawców referendów, którymi szantażuje się pracowników, aby godzili się na rezygnację z układów zbiorowych wywalczonych w minionych dziesięcioleciach (...) W ramach kapitalistycznej globalizacji przemysłu motoryzacyjnego organizacja produkcji samochodów na wszystkich kontynentach wynika wyłącznie z wymogów maksymalizacji zysków. Dziś, przeciwko tej polityce oraz przeciwko truciźnie nacjonalizmu, który dzieli pracowników i jednych przeciwstawia innym, bardziej niż kiedykolwiek potrzebna jest międzynarodowa solidarność ludzi pracy. Ruch robotniczy nie stoi dziś na wysokości wyzwania, jakim są ataki ze strony pracodawców. Pilnie potrzebne są wspólne boje - napisano m.in. w dokumencie.

Wyrażono ponadto solidarność z protestującymi w Hiszpanii.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku