
Hiszpania: Zmiany w prawie pracy wbrew protestom społecznym
[2011-06-11 01:15:16]
Socjaldemokratyczny rząd Hiszpanii przyjął 10 czerwca projekt ustawy zmieniającej dotychczasowe zasady negocjowania układów zbiorowych. Do chwili obecnej około 7 milionów pracowników - również nie należących do związków zawodowych - objętych jest sektorowymi bądź regionalnymi układami zbiorowymi. Mają one moc nadrzędną ponad umowami zawieranymi w ramach jednego zakładu. Napotykało to na opór ze strony prywatnych przedsiębiorców nie mogących np. wydłużać czasu pracy osób zatrudnionych. Ponadto OECD krytykowała Hiszpanię za wprowadzenie indeksacji płac w zależności od stopy inflacji.
Najistotniejszą, proponowaną przez rząd, zmianą jest przyznanie większych uprawnień dwustronnym komisjom negocjacyjnym na szczeblu zakładu pracy. W przypadku konfliktów między przedsiębiorcą a pracownikami ustalenia komisji zakładowych będą miały moc nadrzędną wobec decyzji komisji resortowych i regionalnych. Dotyczyć to będzie zwłaszcza wysokości podstawowej płacy i premii, stawek zaszeregowania, pracy w godzinach nadliczbowych, elastycznego czasu pracy.
Nowe przepisy faworyzują prywatnych właścicieli kosztem pracowników i związków zawodowych. Są one częścią pakietu narzuconych Hiszpanii tzw. reform, przewidujących m.in. dokonanie cięć w wydatkach budżetowych, przeprowadzenie reformy emerytalnej czy prywatyzację. Są one elementem programu ratowania systemu finansowego przygotowanego dla będących w kłopotach krajów Unii Europejskiej, jak Grecja, Irlandia czy Portugalia.
Przyjęcie przez rząd zmian w prawie pracy poprzedziły burzliwe protesty społeczne. Na dzień przed rozpatrywaniem projektu przez rząd w centrum Madrytu zgromadziły się setki młodych ludzi wyrażających swoje niezadowolenie z rządowych projektów. "Nie chcemy płacić za kryzys!" - skandowali demonstranci, domagając się ukrócenia wydatków na utrzymanie parlamentu. Czeski lewicowy dziennik "Haló Noviny" cytuje wypowiedź jednego z demonstrujących, 21-letniego studenta Luisa Fernándeza, który mówił: Jesteśmy tu dlatego, że oni chcą wprowadzić prawo, które da przywileje pracodawcom, a ci będą mogli robić co chcą. Zanim przyjmiecie ustawę chcemy wam powiedzieć - dość. Nie jesteśmy towarem w rękach bankierów i polityków. Część spośród protestującej młodzieży wzięła się za ręce i wyciągnęła klucze wołając: "To są klucze naszych rodziców!" Dali w ten sposób do zrozumienia, że młodzi ludzie nie mogą znaleźć pracy i zmuszeni są do mieszkania razem z rodzicami. Bezrobocie w Hiszpanii osiągnęło w pierwszym kwartale tego roku poziom 21,3 proc. Szczególnie dotkliwie odczuwają to ludzie młodzi. Nie ma pracy około połowa młodzieży poniżej 25 roku życia.
Bolesław K. Jaszczuk
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
Więcej ogłoszeń...
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?