
Turcja: AKP wygrywa, ale bez większości konstytucyjnej (akt.)
[2011-06-13 00:46:56]
Rządząca w Turcji umiarkowanie islamistyczna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (Adalet ve Kalkınma Partisi, AKP) premiera Recepa Tayyipa Erdoğana zwyciężyła w wyborach parlamentarnych, które odbyły się 12 czerwca. Ugrupowanie to uzyskało 49,91 proc. głosów, co oznacza 326 miejsc w parlamencie.
Partia zwyciężyła zdecydowanie, ale zabraknie jej 41 mandatów do samodzielnego uchwalenia nowej konstytucji, co było celem konserwatystów. W swojej zwycięskiej mowie premier Erdoğan zapowiedział jednak wolę współpracy z opozycją wobec uchwalenia nowej ustawy zasadniczej. Stara została narzucona przez wojsko w 1982 r., niebawem po kolejnym spośród licznych wojskowych przewrotów w Turcji.
Nad Bosforem obowiązuje niezwykle wysoki 10 proc. próg wyborczy, wskutek czego do parlamentu dostały się ponadto tylko dwa ugrupowania: mająca kemalistowskie pochodzenie centrolewicowa Republikańska Partia Ludowa (Cumhuriyet Halk Partisi, CHP) - 25,91 proc. głosów i 135 mandatów oraz skrajnie prawicowa Nacjonalistyczna Partia Działania (Milliyetçi Hareket Partisi, MHP) z 12,99 proc. i 53 mandatami. Oznacza to umocnienie się CHP o 23 miejsca w parlamencie, a w przypadku MHP osłabienie o 18 wobec wyborów z 2007 r. Samo AKP również osłabiło się o 15 mandatów.
Duży sukces odnotowali kandydaci niezależni, wszyscy związani z lewicowym, kurdyjskim Blokiem na rzecz Pracy, Demokracji i Wolności (Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku, EDÖB), zdobywając 36 mandatów (oznacza to o 9 miejsc więcej dla deputowanych niezależnych niż w poprzednich wyborach). Mniejsze ugrupowania lewicowe zdobyły następujące poparcie: socjaldemokratyczna i kemalistowska Demokratyczna Partia Lewicy (Demokratik Sol Parti, DSP) - 0,25 proc., Komunistyczna Partia Turcji ((Türkiye Komünist Partisi, TKP) - 0,09 proc. oraz określająca się jako marksistowsko-leninowska i antyrewizjonistyczna Partia Pracy (Emek Partisi, EMEP) - 0,07 proc.
Telewizja NTV szacuje frekwencję na 84,5 proc.
Łukasz Drozda
Szymon Martys
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
Więcej ogłoszeń...
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.
?