Grecja: Rządowi grozi upadek

[2011-06-17 01:20:14]

Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło 15 czerwca udział w antyrządowej demonstracji w centrum Aten. Ponadto strajkowali pracownicy administracji państwowej, transportu kolejowego i morskiego, szkolnictwa oraz zatrudnieni w handlu. Tego samego dnia premier Jeorjos Papandreu odbył kilkugodzinne spotkanie z opozycyjną konserwatywną partią Nowa Demokracja. Po spotkaniu ogłosił w telewizji, że gotów jest dokonać zmian w rządzie, o których poinformuje następnego dnia, czego jednak nie uczynił. Wystąpił też o udzielenie mu wotum zaufania.

Z kolei agencja Reuters informuje, że podczas rozmów z opozycją premier zgodził się podać do dymisji, żeby umożliwić powołanie tzw. rządu jedności narodowej. Jako warunek postawił jednak kontynuowanie przez nowy rząd reform i wypełniania podjętych przez obecny gabinet zobowiązań wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej. Naszą powinnością jest stawić czoła wyzwaniom, z jakimi mamy do czynienia w imię stabilizacji i kontynuowania naszego kursu reform. Zmiany są bolesne, jednak im szybciej je przeprowadzimy, tym szybciej wyjdziemy z kryzysu - oświadczył premier. Dodał też, że za obecny kryzys odpowiedzialna jest także Nowa Demokracja, ponieważ upadek gospodarki został zapoczątkowany za poprzednich rządów Kostasa Karamanlisa.

Natomiast lider Nowej Demokracji Antonis Samaras wezwał do przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych, które uznał za jedyną drogę do przełamania kryzysu. Opozycja liczy na sukces wyborczy w obliczu narastającego rozgoryczenia polityką rządzącej socjaldemokratycznej partii PASOK. Jej pozycja słabnie również w parlamencie. PASOK opuściło ostatnio czterech deputowanych, przez co większość parlamentarna socjaldemokracji zmalała do pięciu posłów. Również w szeregach partii coraz bardziej widoczne są nastroje krytyczne. Miotamy się od przepaści do przepaści, od dylematu do dylematu - mówił deputowany PASOK Nikos Salayannis. Rząd wisi na włosku - pisze lewicowa gazeta "Elefterotypia".

Jako warunek przekazania kolejnej transzy kredytu w kwocie 12 miliardów euro UE i MFW zażądały od Grecji wprowadzenia surowego planu oszczędnościowego na najbliższe 5 lat. Przygotowany przez rząd socjaldemokratyczny oszczędnościowy plan ratowania pogrążonej w deficycie gospodarki obejmuje m.in. podwyżkę podatków, w tym wprowadzenie nowych podatków od luksusu, redukcję wydatków na sumę 6,5 miliarda euro oraz prywatyzację firm państwowych, która ma przynieść 50 miliardów euro. Tymczasem skutki reform są głęboko już odczuwalne. W pierwszym kwartale bieżącego roku nastąpił spadek PKB o 5,5 proc. w skali rocznej, a bezrobocie osiągnęło rekordowy poziom 16,2 proc. - o niemal 7 proc. więcej niż przed rokiem.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku