
Wenezuela: Umacnianie państwa socjalnego
[2011-06-26 14:27:08]
Zgodnie z założeniami Rewolucji Boliwariańskiej Wenezuela buduje państwo socjalne, starając się w coraz większym stopniu zaspokajać potrzeby jego mieszkańców. Minister zdrowia Eugenia Sader ogłosiła 24 czerwca nowy program rozwoju służby zdrowia i przemysłu farmaceutycznego. Program modernizacji leczniczej infrastruktury, przewiduje m.in. budowę 23 nowych szpitali a także rozwój, przy współpracy z Kubą, 42 opartych o wysokie technologie ośrodków diagnostycznych i rehabilitacyjnych. W celu uniezależnienia się od importu leków, planuje się uruchomienie sieci zakładów produkujących farmaceutyki. Z pomocą Kuby ma powstać kompleks pięciu zakładów farmaceutycznych. Z Chinami podpisano umowę na budowę zakładu produkcji serum, która ma być ukończona do sierpnia przyszłego roku. Zawarta 1 czerwca długoterminowa umowa z Chinami przewiduje udzielenie przez Pekin kredytu w wysokości 20 miliardów dolarów na realizację 19 projektów rozwojowych. Kredyt ten będzie spłacany dostawami ropy naftowej w ilości co najmniej 250 tys. baryłek bieżącym w roku i 300 tys. baryłek w roku przyszłym. Wspólnie z Portugalia i Kolumbią zostanie uruchomiona produkcja antybiotyków.
W maju br. prezydent Hugo Chávez zapowiedział budowę 2 milionów mieszkań w okresie najbliższych sześciu lat. Oznacza to budowę około 300 tys. mieszkań rocznie, co znacznie przewyższa ilość mieszkań oddawanych do użytku w Polsce. Pragniemy pracować na rzecz rozwoju budownictwa, edukacji, opieki zdrowotnej, wyżywienia i zatrudnienia - mówił Chávez na spotkaniu z mieszkańcami miejscowości La Limonera, gdzie ponad 400 rodzin otrzymało mieszkania w ramach programu rozwoju budownictwa.
Według danych z roku ubiegłego ponad 13 milionów obywateli Wenezueli skorzystało w ciągu jednego roku z socjalnego systemu dystrybucji żywności, który kosztował 569 milionów dolarów. System ten obejmuje sieć 41 sklepów znacjonalizowanych w 2010 r. w celu zahamowania spekulacji artykułami żywnościowymi. Zatrudniają one ponad 400 pracowników. Przed rokiem sklepy te odwiedziło 48 tys. klientów - o 13 tys. więcej niż w roku poprzednim.
Bolesław K. Jaszczuk
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
Więcej ogłoszeń...
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.
?