Maroko: Mieszkańcy w referendum poparli zmiany w konstytucji

[2011-07-02 11:52:24]

1 lipca ponad 98 proc. Marokańczyków poparło projekt zmian w konstytucji zaproponowanych przez króla Mohammeda VI. Propozycja przewiduje m.in. umocnienie roli premiera i parlamentu oraz gwarancje niezawisłości sądów. W orędziu do narodu wygłoszonym 17 czerwca król Mohammed VI przekonywał, że projekt zakłada wzmocnienie filarów monarchii konstytucyjnej, demokratycznej, parlamentarnej i socjalnej.

Jak poinformował minister spraw wewnętrznych Tajeb Szerkawi, proponowane zmiany poparło 98,5 proc. uczestników referendum. Frekwencja wyniosła 72,56 proc. uprawnionych do głosowania. Ostateczne wyniki mają być opublikowane dopiero po kilku dniach.

Wyniki podane przez Szerkawiego wywołały wątpliwości części działaczy opozycji demokratycznej. Traktuję je bardzo sceptycznie. Do godz. 14 bardzo niewiele osób odwiedziło lokale wyborcze (...) Staliśmy się teraz bananową monarchią - powiedziała działaczka opozycji Elabadila Czibina.

Dane o frekwencji zostały sfałszowane. Nasi aktywiści monitorowali lokale wyborcze w całym kraju i to co widzieli było znacznie poniżej liczb podanych przez władze - powiedział Fathallah Arsalane z islamskiego ugrupowania "Sprawiedliwość i Duchowość".

Zdaniem opozycji, proponowane zmiany miały na celu uspokojenie nastrojów i zapobieżenie powtórzeniu się w Maroku "arabskiej wiosny". Twierdzi ona, że król obawia się zwłaszcza dalszych demonstracji i rozruchów, do jakich doszło w Tunezji, Egipcie, Syrii i wielu innych krajach arabskich. Działacze opozycji wskazują, że zmiany w istocie w niewielkim stopniu osłabiają władzę króla, który nadal będzie kierował rządem, armią i sądownictwem.

Wiedzieliśmy od początku, że referendum zakończy się zwycięstwem zwolenników reform, ale niekoniecznie z dobrych powodów (...) Powszechna bieda, analfabetyzm i strach przed władzą odegrały kluczową rolę w wynikach głosowania - powiedział Uidad Melhaf, aktywista Ruchu "20 lutego", który wzywał do bojkotu referendum. Zapowiedział, że jego ruch wznowi 3 lipca regularne protesty uliczne.

Inni działacze opozycji pytali, dlaczego dopuszczono do głosowania tylko 13 mln Marokańczyków z 20 mln będących w wieku uprawniającym do głosowania. Cytowali też liczne nieprawidłowości podczas głosowania.

Proponowane zmiany przewidują umocnienie roli premiera i parlamentu. Król przestanie być określany w nowej konstytucji jako "święty", jak zapisane było już w pierwszej marokańskiej ustawie zasadniczej z 1962 roku, a pozostanie jedynie "nietykalny". Będzie nadal "dowódcą wiernych" i zarazem "stojącym na straży swobód religijnych". Jego kompetencje "religijne" będą w nowej konstytucji rozdzielone od "politycznych".

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku