SLD i PSL chcą unieważnienia wyroków w procesie brzeskim
[2011-07-08 15:11:05]
![]() Pod projektem podpisał się cały klub SLD i kilkunastu polityków PSL. Konsultowaliśmy projekt z prawnikami i jesteśmy pewni, że jest on konstytucyjny - powiedziała prof. Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska, dyrektor klubu poselskiego SLD w rozmowie z TVP Info. Projekt ustawy jest wzorowany na ustawie z 1991 roku o uznaniu za nieważne orzeczeń wydawanych wobec osób represjonowanych po wojnie za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Politycy SLD i PSL zabiegali już o kasację wyroków w Sądzie Najwyższym. Okazało się jednak, że nie jest ona możliwa, bo z procesu brzeskiego niemal nie zachowały się akta. Stąd pomysł złożenia projektu stosownej ustawy. Proces brzeski toczył się w dniach 26 października 1931 - 13 stycznia 1932 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Sądzono w nim przywódców zjednoczone antysanacyjnej opozycji - Centrolewu. Oskarżeni posłowie zostali aresztowani po rozwiązaniu Sejmu w dniu 30 sierpnia 1930 r, a następnie przewiezieni do twierdzy brzeskiej. Przywódców opozycji traktowano brutalnie. Pozorowano egzekucje, bito i szykanowano. Nie pozwolono na żaden kontakt z obrońcami i członkami rodzin. Ostatecznie przywódców opozycji oskarżono o planowanie zamachu stanu. Na ławie oskarżonych zasiadło sześciu polityków PPS-u: Herman Lieberman, Norbert Barlicki, Stanisław Dubois, Mieczysław Mastek, Adam Ciołkosz i Adam Pragier, dwóch przywódców PSL "Piast": Wincenty Witos i Władysław Kiernik, dwóch PSL "Wyzwolenie": Kazimierz Bagiński i Józef Putek oraz Adolf Sawicki ze Stronnictwa Chłopskiego. Polityków - z wyjątkiem Sawickiego - skazano na kary od 1,5 roku do 3 lat więzienia. Na mocy dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Władysława Raczkiewicza z dnia 31 października 1939 r. wszystkich skazanych w procesach brzeskich objęła amnestia. Przywódcy Centrolewu nigdy jednak nie zostali zrehabilitowani. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.
?