Napieralski chce iść śladami Millera

[2011-07-17 18:13:04]

Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski w wywiadzie udzielonym portalowi Wirtualny Nowy Przemysł 9 czerwca 2011 roku zadeklarował, że priorytetem SLD jest kontynuacja tych spraw, które rozpoczęły się za rządów premiera Leszka Millera i dotyczyły większej swobody gospodarczej.

Rozwijając ten pogląd Napieralski stwierdził: przede wszystkim zmniejszyliśmy podatek, z 27 do 19 proc., co stało się bodźcem do rozwoju przedsiębiorczości, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw, które dominują w gospodarce. W tym kierunku trzeba iść.

Szef SLD odniósł się także krytycznie projektu ustawy deregulacyjnej, którą przygotowuje resort Waldemara Pawlaka. Ale ja nie zauważyłem żadnych efektów - powiedział.

Negatywnie ocenił także działania Komisji Przyjazne Państwo, którą kierował Janusz Palikot. Miało być jedno okienko do zakładania firmy, ale wszyscy wiedzą, co się stało, premier przyznaje się do porażki. Komisja "Przyjazne państwo" miała niwelować złe przepisy gospodarcze, lecz nic w tej materii się nie wydarzyło - stwierdził szef SLD.

Na pytanie o ocenę działań prywatyzacyjnych rządu Grzegorz Napieralski odpowiedział, że nie jest przeciwnikiem prywatyzacji, pod warunkiem, że ma ona inne cele, niż wyłącznie pozyskanie pieniędzy do kasy budżetu. Obecną sytuację porównał do czasów rządów AWS, i sprzedaży PEKAO SA i PZU.

Odpowiadając na pytanie, czy SLD nie ma problemu z tożsamością takiego jak inne zachodnie socjaldemokracje, które uległy neoliberalnym wpływom, Napieralski odpowiedział przecząco.

Nie mamy problemu z tożsamością. Dla nas jest nieustannie ważne, aby gospodarka się rozwijała jak najszybciej, bo to lepiej służy obywatelom - stwierdził przewodniczący SLD.

Grzegorz Ilnicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


12 maja:

1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.

1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.

1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.

1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.

1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.

2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.


?
Lewica.pl na Facebooku