Sejm przegłosował nowelizację ustawy o ochronie zwierząt
[2011-08-19 21:11:01]
Nowe przepisy zwiększają m.in. sankcje karne za znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Będzie teraz za to grozić do 3, a nie 2 jak dotychczas lat. Za znęcanie się nad zwierzęciem będzie mógł ponadto być wymierzony zakaz posiadania ich nawet na 10 lat. Ustawa zabrania także trzymania psów na uwięzi krótszej niż 3 m oraz powyżej 12 godzin. Nie będzie można odstrzeliwać błąkających się zwierząt domowych. Zmieniono również maksymalną wysokość nawiązki wymierzanej przez sądy na cele związane z ochroną zwierząt. Z obecnych 2,5 tys. zł wzrośnie nawet do 100 tys. zł. Przepisy w bardziej konkretny sposób zobowiązują też samorządy do opieki nad zwierzętami bezdomnymi. W jej ramach lokalne władze są zmuszone zapewnić im miejsca w schroniskach. Zakazana została sprzedaż zwierząt na targowiskach. W myśl ustawodawcy ma to upowszechnić wyższe standardy i promować rozmnażanie zwierząt w kontrolowanych hodowlach. Nowelizacja cieszy się ponadpartyjnym poparciem. Spośród jej 7 przeciwników poseł PO Michał Jaros przeprosił na Twitterze za naciśnięcie nieodpowiedniego przycisku. Z kolei pozostali określili ustawę jako niewłaściwą i stojącą w sprzeczności z polską tradycją. Mieczysław Łuczak (PSL) określił ją w rozmowie z TOK FM jako babola prawnego, natomiast Jacek Bogucki (PiS) pytał retorycznie, czy psa nie można trzymać na uwięzi, skoro krowę można. Projekt nowelizacji trafi teraz do Senatu. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?