Warszawa: Lokatorzy pod Sejmem (film)

[2011-08-20 08:42:29]

Przy dźwiękach syren, bębnów i gwizdów odbyła się 18 sierpnia demonstracja organizacji lokatorskich przeciwko powrotowi eksmisji na bruk.

70 osób domagało się nowelizacji przepisów Kodeksu postępowania cywilnego dotyczących eksmisji na bruk. Jeżeli Parlament nie uchwali zmian do 17 listopada, utracą moc te przepisy, które nakazywały dostarczyć każdej osobie eksmitowanej pomieszczenie tymczasowe.

Demonstrację zorganizowały: Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, Komitet Obrony Lokatorów i Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej, a protest poparły m.in: OZZ Inicjatywa Pracownicza i Młodzi Socjaliści.

Protestowi towarzyszyły przemówienia na temat społecznych skutków niewielkiej ochrony przed eksmisjami, jaką przewiduje polskie prawo oraz dźwięki ulicznej samby. Skanowano: "Eksmisje STOP" oraz "Mieszkanie prawem nie towarem".
Przypomniano także o sprawie Joli Brzeskiej - działaczce WSL, zamordowanej w marcu br., której sprawa do dnia dzisiejszego nie została wyjaśniona.



Doszło także do przepychanek ze służbami porządkowymi - kwestią, która spowodowała spór było przekazanie petycji. Rejestrując pikietę,
organizatorzy zgłosili, że podczas protestu będzie przekazana petycja i oczekiwali spotkania z marszałkiem Sejmu, które było także obiecane przez marszałka Ludwika Dorna. Okazało się, że marszałek nie wyraził zainteresowania kwestią eksmisji, a pracownicy kancelarii kazali złożyć petycję na biurze podawczym. W odpowiedzi, protestujący usiłowali wtargnąć na teren Sejmu - doszło do przepychanek z policją i strażą sejmową.

Po próbie wtargnięcia, protestującym obiecano, że petycję przyjmie kancelaria marszałka sejmu. Ostatecznie, petycja została złożona, ale nikt nie
zobowiązał się do szybkiego zajęcia się tematem.

Tymczasem sprawa jest pilna - jeżeli do 17 listopada nie zostanie zmieniona uznana za niekonstytucyjną treść art. 1046 § 4 Kodeksu
postępowania cywilnego, przepisy o pomieszczeniach tymczasowych utracą moc. Oznacza to, że lokatorzy bez prawa do lokali socjalnych będą mogli być eksmitowani na bruk. Parlament i rząd przez ostatnie 8 miesięcy nie zajęły się tematem eksmisji. W wyniku bezczynności władz, grozi nam więc powrót niehumanitarnej praktyki wyrzucania ludzi z mieszkań bez zapewnienia im żadnego schronienia. Trzeba zaznaczyć, że eksmisje na bruk zostały uznane za niezgodne z Konstytucją już w 2001 r.

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku