
Estonia: Prezydent Ilves wybrany na drugą kadencję
[2011-09-07 04:26:33]
Estoński parlament Riigikogu na specjalnej sesji dokonał wyboru głowy państwa. Prezydentem na drugą pięcioletnią kadencję został wybrany Toomas Hendrik Ilves. Uzyskał on poparcie ze strony 72 spośród 101 deputowanych. Jego jedynym kontrkandydatem był poseł do Parlament Europejskiego Indrek Tarand. Kandydaturę Ilvesa poparły ugrupowania tworzące koalicję rządową: konserwatywno-liberalna Estońska Parta Reform (Eesti Reformierakond) premiera Andrusa Ansipa oraz chadecki Związek Ojczyzna i Res Publica (Isamaa ja Res Publica Liit), na którego czele stoi były dwukrotny premier Mart Laar, a także opozycyjna Partia Socjaldemokratyczna (Sotsiaaldemokraatlik Erakond), której Ilves był przewodniczącym przed objęciem urzędu prezydenta. Za kandydaturą Taranda opowiedziała się Estońska Partia Centrowa (Eesti Keskerakond), której liderem jest burmistrz Tallina i były premier Edgar Savisaar.
Połączenie sił trzech partii umożliwiło wybór prezydenta przez deputowanych do parlamentu. Zgodnie bowiem z estońską konstytucją, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska kwalifikowanej większości 2/3 tj. 68 głosów, wyboru głowy państwa dokonuje kolegium elektorów, składające się z parlamentarzystów i przedstawicieli organów samorządowych. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku trzech poprzednich wyborów prezydenckich.
Toomas Hendrik Ilves liczy 58 lat, był dziennikarzem w Radiu Wolna Europa, ambasadorem w USA, Kanadzie i Meksyku, ministrem spraw zagranicznych, deputowanym do Parlamentu Europejskiego. Podobnie, jak cała estońska elita polityczna, reprezentuje kurs prozachodni i proamerykański. Podczas majowej wizyty w Waszyngtonie chwalił nowoczesną, odpowiadającą wymogom XXI wieku wspólnotę atlantycką oraz zadeklarował pomoc swojego kraju w demokratyzacji państw arabskich. Ilves jest zwolennikiem silnej republiki parlamentarnej i przeciwnikiem powszechnych i bezpośrednich wyborów prezydenckich. Jak mówił w lipcu br. na spotkaniu z socjaldemokratami, koncentracja władzy w rękach prezydenta wybranego w wyborach powszechnych stanowi zagrożenie dla demokracji. Obowiązująca konstytucja dawałaby by mu bowiem ograniczone możliwości działania, przez co naród szybko by się rozczarował co do wyników takiego bezpośredniego głosowania oraz do wybranego w ten sposób prezydenta.
Liczący 46 lat Indrek Tarand jest synem byłego premiera i jednego z twórców partii Socjaldemokratycznej Andresa Taranda, kustoszem muzeum wojny oraz dziennikarzem telewizyjnym i radiowym. W 2009 r. jako niezależny kandydat został został wybrany do Parlamentu Europejskiego, gdzie należy do frakcji Grupy Zielonych/Wolnego Sojuszu Europejskiego.
Bolesław K. Jaszczuk
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?