Wrocław: Związkowcy manifestowali za pracowniczą Europą
[2011-09-18 09:13:13]
![]() Manifestacja trwała od godziny 13.00 do 16.30 i początkowo brało w niej udział ponad 20 tysięcy osób (według szacunków policji - 15 tys.), a pod koniec, zdaniem związkowców 50 tys., zdaniem policji - 20 tys. Uczestnicy zebrali się na Polach Marsowych, przeszli obok Hali Stulecia, ulicą Marii Skłodowskiej-Curie, mostem Grunwaldzkim aż na Rynek. Znaleźli się wśród nich między innymi związkowcy z blisko trzydziestu organizacji, w tym sekretarz generalna EJZZ Bernadette Segol oraz liderzy OPZZ i NSZZ "Solidarność" - Jan Guz i Piotr Duda. Kolumnę maszerujących zamykali gospodarze: NSZZ "Solidarność" i OPZZ oraz związki zawodowe nienależące do EKZZ, np. NSZZ Policjantów. Choć politycy nie byli zapraszani i wyraźnie dano im do zrozumienie, że nie będą mogli przemawiać, niektórzy pojawili się, jak Grzegorz Napieralski, żeby "posłuchać ludzi", a inni, jak Michał Syska (na zdjęciu), aby dać wyraz swoim lewicowym i prozwiązkowym przekonaniom. Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda powiedział na wrocławskim Rynku: Nie możemy pozwolić, aby walka z kryzysem była pretekstem do walki z i pracownikiem i człowiekiem. Nie możemy dopuścić, aby ci krwiopijcy patrzyli do cudzej kieszeni. Kieszeni pracownika i najuboższego (...) Spotkaliśmy się we Wrocławiu, aby zaprotestować i pokazać ministrom finansów, a tak właściwie krwiopijcom którzy doprowadzili do tego kryzysu, a teraz chcą nim zarządzać i mówić nam, co jest dla nas lepsze. Mieliśmy nadzieję, że wręczymy tym paniom i panom naszą petycję, ale uciekli ukradkiem jak szczury (...) Władza ma się nie bać obywateli, władza ma słuchać obywateli i wyciągać wnioski (...) Chcemy walki z kryzysem, ale poprzez rozwój, tworzenie miejsc bezpiecznej pracy. Chcemy pracowniczej Europy dla wszystkich obywateli. Europo pracownicza, obudź się! Przewodnicząca Segol także przemówiła po polsku: Jesteśmy tutaj aby nas usłyszeli ministrowie finansów. Mówimy "nie" polityce cięć budżetowych, mówimy "tak" polityce wzrostu zatrudnienia, mówimy "tak" europejskiej solidarności. Dodała, że Europa potrzebuje dialogu społecznego, a nie dla ataków na prawa pracownicze i ograniczania praw socjalnych. Próba odczytania petycji obradującym ministrom finansów UE nie powiodła się, gdyż ci zakończyli obrady przed planowanym terminem. Duda skomentował to: Maszerujemy, by pokazać obradującym we Wrocławiu ministrom finansów, których ja nazywam krwiopijcami, że to oni i ich polityka , a nie zwykli robotnicy, odpowiadają za ten kryzys. Uciekli przed nami jak szczury. Manifestacja odbywała się w nieagresywnej atmosferze, czego bardzo chcieli organizatorzy. Warto jednak zaznaczyć, że na Polach Marsowych oprócz związkowych służb porządkowych pracowali ochroniarze z wynajętej agencji, policjanci i strażnicy miejscy na koniach. Sam przemarsz odbył się spokojnie, choć chwilami dosyć hałaśliwie, gdyż demonstranci używali petard hukowych, trąbek i gwizdków. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Bielsku-Białej!
- Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
- 10 maja (sobota), godz. 11:00
- Zandberg w Tychach!
- Tychy, Plac Baczyńskiego
- 10 maja (sobota), godz. 15:00
- Zandberg w Katowicach!
- Katowice, plac Miarki
- 10 maja (sobota), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
11 maja:
1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.
1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.
1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.
1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.
1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.
1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.
2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.
2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego
?